Zbiorniki na paliwo dla rolnictwa

Posiadanie własnego zbiornika na paliwo nikogo nie dziwi. Często korzystają z nich rolnicy trzymają dla swoich maszyn paliwo w garażu. Decydując się na zbiornik na olej napędowy należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Mają one wpływ na późniejsze jego użytkowanie. Jak więc wybrać taki zbiornik? Czym się kierować przy jego zakupie?

Wybieramy zbiornik na paliwo

zbiornik na diselNajważniejsza przy wyborze zbiornika jest jego pojemność. Musimy na podstawie naszych potrzeb paliwowych oszacować jego wielkość. Dzięki temu będzie dla nas ekonomiczny w utrzymaniu oraz eksploatacji. Nie może być ani za duży ani za mały. W przeciwnym razie nie będzie spełniał właściwie swojego zadania. Będziemy skazani na brak lub nadmiar diesela. Optymalnie jest wybrać zbiornik na disel w granicach 1500 do 2000 litrów. Takie właśnie pojemności są najczęściej wybierane zarówno do gospodarstw rolnych jak i do przedsiębiorstw transportowych. Ważne są też certyfikaty. Zbiornik powinien być dopuszczony do użytkowania. Jest on bowiem sklasyfikowany jako zbiornik przeznaczony do substancji niebezpiecznych dla człowieka oraz środowiska. Muszą być w związku z tym odpowiednio zabezpieczone. Powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie substancji chemicznych i atmosferycznych, zwłaszcza na promienie UV. Istnieją także tzw zbiorniki dwupłaszczowe. Zwróćmy też uwagę na zamykanie zbiornika. Czy posiada zamek a jeśli tak to jakiego typu. Znaczenie ma również obecność pompy. Jeśli zbiornik ma być przeznaczony na paliwo to powinien dla naszego ułatwienia taką pompę posiadać. Większość zbiorników o takich pojemnościach posiada elektryczną pompę z wmontowanym licznikiem litrów. Musimy być też przygotowani na większy wydatek. Koszt takiego zbiornika wynosi od kilku do kilkunasty tysięcy złotych. Jest to inwestycja na wiele lat. Zbiorniki posiada zazwyczaj gwarancję 7 letnią. Zaletą takich zbiorników jest ich mobilność. Są wygodne w przechowywaniu i ekonomiczne. Stanowią bezpieczną formę składowania i dystrybucji paliwa. Ich obsługa jest bardzo łatwa.

Wytrzymały polietylen, z którego zrobione są zbiorniki chroni środowisko przed wyciekami. Można go transportować z pomocą wózka widłowego jeśli jest pusty. Zawiera szereg zabezpieczeń przed osobami trzecimi aby nie dostały się do paliwa bez naszej wiedzy. Zbiorniki na paliwo mają wiele zalet. Także taką, ze możemy dzięki nim kontrolować przepływ paliwa.