Zasady dobierania podkładów podłogowych

Jednym z elementów wykończenia domu jest posadzka na podłodze. Kuchnia, łazienka i czasem przedpokój to najczęściej kafle, łatwe w czyszczeniu i odporne na zachlapanie. W pozostałych pomieszczeniach zazwyczaj królują panele podłogowe. Jak dopasować panele, aby służyły przez lata?

Różne funkcje mat pod panele podłogowe

izolacja podłogowaUkładanie paneli podłogowych nie jest skomplikowane. Jeszcze kilkanaście lat temu panele bardzo często były klejone do posadzki. Dziś nie stosuje się już tej praktyki. Panele układane są na specjalnych podkładach (matach) i łączone ze sobą na pióro i wpust. Pamiętajmy, aby podczas montażu paneli na podłodze zostawić z każdej strony przy ścianie niewielki dystans. Pozwoli to na swobodne pracowanie podłogi pod naciskiem i zabezpieczy panele przed podnoszeniem się i wyginaniem. Równie ważnym etapem montażu podłogi jest jej odpowiednie przygotowanie. Podłoga musi być prosta, w przeciwnym wypadku narazimy się na wyginanie paneli, co z czasem doprowadzi do miejscowego zniszczenia podłogi. Aby wyrównać podłogę najlepiej zastosować wylewkę samopoziomującą. Czasem jednak, gdy nierówności są minimalne, można spróbować skorygować je odpowiednim podkładem pod panele. W takiej sytuacji sprawdzi się izolacja podłogowa pod panele wykonana z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Taki podkład jest wystarczająco gruby, aby zniwelować drobne nierówności. Polistyren ekstrudowany stosuje się także na podłogach na gruncie lub tych położonych nad zimnymi, nieogrzewanymi pomieszczeniami (nad piwnicą lub garażem). Taka kilkumilimetrowa izolacja podłogowa pozwoli na zwiększenie komfortu cieplnego, zmniejszenie strat ciepła oraz wydajniejszą pracę instalacji grzewczej. Nieco inne maty pod panele stosuje się na podłogach z ogrzewaniem podłogowym. Wtedy sprawdza się najlepiej podkład poliuretanowo-mineralny (PUM) lub polietylenowy o wysokiej gęstości (PEHD). Najważniejszym parametrem w przypadku podłogi z ogrzewaniem podłogowym jest współczynnik oporu cieplnego. Im jest on niższy, tym wydajniejsze będzie ogrzewanie pomieszczenia. Zarówno podkłady, jak i same panele muszą posiadać potwierdzoną informację, że są przeznaczone do posadzek z ogrzewaniem podłogowym.

Równie ważną funkcją podkładów pod podłogi z paneli, obok izolacji termicznej, jest izolacja akustyczna. Maty charakteryzujące się wysoką izolacją akustyczną sprawdzą się szczególnie w przypadku mieszkań w blokach, gdzie niestety bardzo często słychać każdy krok sąsiada.