Stal jest powszechnie uważana za jeden z najwytrzymalszych obecnie znanych surowców. Jest tak dzięki temu, ze stal, łączona z innymi substancjami chemicznymi, osiąga jeszcze większą wytrzymałość. Dzięki temu zastosowania tego surowca są znacznie szersze niż innych.
Zastosowania stali stopowej do nawęglania
Oprócz bardzo dużej wytrzymałości, z pewnością stal wyróżnia się także ogromnym zróżnicowaniem. Obecnie znanych jest kilka głównych rodzajów stali, z których każdy dzieli się na kilkadziesiąt gatunków. Jednym z częściej wykorzystywanych rodzajów stali jest stal 20hg czyli stal z gatunków stopowych do nawęglania. Stal ta dzięki sposobowi wytwarzania, cechuje się przede wszystkim duża odpornością na obciążenia natury mechanicznej. W związku z tym, z pochodzących od niej półproduktów produkuje się takie elementy mechaniczne, jak wałki, koła zębate, sworznie, tuleje i inne elementy, które musza cechować się dużą twardością i ciągliwym rdzeniem. Wszystkie te elementy w czasie pracy są poddawane dużym naciskom i zmiennym obciążeniom, w związku z czym stal 20hg jest najlepszym wyborem do ich produkcji. Jeżeli chodzi os sposób obróbki, to stal 20hg najłatwiej podatna jest na cięcie nożycą, nie jest jednak zalecanie jej spawanie., gdyż takim wypadku elementy stworzone z tej stali mogą stracić swoje właściwości. Tak jak każdy rodzaj stali, tak i ten jest dystrybuowany w postaci gotowych półproduktów, które są lepiej przystosowane do dalszego przetwarzania w procesie produkcyjnym.
Stal jest powszechnie uważana za najbardziej odporny i wytrzymały surowiec. Właśnie dlatego to właśnie ją wykorzystuje się do produkcji różnych elementów mechanicznych, takich jak sworznie czy koła zębate. Poszczególne gatunki stali mogą różnić się między sobą pod względem właściwości.