Wałek, czyli sposób na odpowietrzanie żywicy

W budownictwie stosuje się coraz bardziej innowacyjne sposoby i metody, które przedłużają trwałość i żywotność elementów budowlanych. Jednym ze sposób na utwardzenie powierzchni budowlanej jest użycie specjalnego laminatu. W jego składzie często znajduje się żywica epoksydowana. Żeby ją równomiernie nałożyć, stosuje się specjalne wałki do żywicy.

Wałki do odpowietrzania żywicy epoksydowanej

wałek do odpowietrzania żywicyŻywica epoksydowana ma wielorakie zastosowanie w budownictwie. Przede wszystkim jest jedną z substancji, dzięki której można utwardzić powierzchnie takie jak drogi czy posadzki. Nadaje się także do zalewania elastycznych form budowlanych. Jednakże jej rozlanie wymaga specjalnych umiejętności i dokładności w działaniu. Żywica musi być rozłożona równomiernie, a spod jej powierzchni muszą zostać usunięte starannie wszystkie pęcherzyki powietrza. W tym celu stosuje się takie narzędzia jak wałki czy rakle. Oba te narzędzia przyciskają żywicę do podłoża i tym samym uwalniają powietrze, które zostało uwięzione pod powierzchnią żywicy. Pęcherzyków powietrza może pojawić się szczególnie sporo, jeżeli posadzka na którą wylaliśmy żywicę, nie została przez nas odpowiednio przygotowana – starannie skuta i wygładzona. Wałek do odpowietrzania żywicy posiada specjalne kolce. Odpowietrzanie przeprowadza się wielokrotnie, a kierunek wygładzania powinien być krzyżowy. Tylko staranne wykonanie zaowocuje estetycznym wykonaniem – podłoga wylana z laminatu z żywicy prezentuje się niezwykle elegancko, dlatego też tę metodę często stosuje się we wnętrzach pomieszczeń publicznych. Takie wałki odnajdziemy bez problemu w profesjonalnych sklepach budowlanych – zarówno  w dużych hipermarketach, jak i w mniejszych sklepach.

Wałki do odpowietrzania żywicy posiadają specjalne wypustki, które pozwalają na uwolnienie powietrza spod powierzchni laminatu. Taki zabieg najlepiej wykonaną minimum trzykrotnie. Tylko takie wykonanie zaowocuje równomiernie i starannie wykonaną posadzką.