Szybki montaż fotowoltaiki

Instalacja zasilania fotowoltaicznego była stosunkowo prosta w przypadku domowych wariantów o niewielkiej ilości podzespołów. Składały się one bowiem z kilku paneli oraz ogniwa lub akumulatora, podłączonego do głównej sieci energetycznej budynku, dlatego też instalacje tego rodzaju mogły być zamontowane przez nabywców w ledwie kilka godzin. Większe instalacje, zasilające całe domy lub duże obiekty były jednak znacznie bardziej wymagające w montażu.

Fachowy montaż urządzeń fotowoltaicznych

montaż fotowoltaikiPosiadały bowiem wiele podzespołów, które nie były wymagane w niewielkich infrastrukturach energetycznych, oraz były znacznie bardziej rozbudowane, niejednokrotnie wymagając dość ekstensywnych prac przy montażu przewodów i dopasowaniu obiektu do nowej sieci energetycznej. Montaż fotowoltaiki w dużych obiektach przeprowadzały więc firmy instalacyjne, a w skład załogi montażowej wchodzili również elektrycy, posiadający uprawnienia do pracy przy instalacjach wysokiego napięcia. Rozbudowane instalacje musiały bowiem spełniać normy energetyczne jeśli nie były samodzielnymi źródłami energii elektrycznej na obiekcie, a obecność specjalisty pomagała nie tylko wykryć wszelkiego rodzaju problemy, mogące powstać podczas podłączania infrastruktury fotowoltaicznej do sieci elektrycznej obiektu, ale również znacznie przyśpieszyć postęp prac. Możliwość podłączenia urządzeń i uruchomienia instalacji oferowało większość firm, sprzedających sprzęt fotowoltaicznych, aczkolwiek można było również trafić na oferty niezależnych specjalistów, zajmujących się zarówno montażem jak i serwisowaniem wyposażenia do generowania energii słonecznej. Firmy te często współpracowały z dużymi zakładami przemysłowymi, gdzie instalacja fotowoltaiczna stanowiła główne źródło zasilania, i miały bardzo duże doświadczenie w najbardziej optymalnych metodach montażu i usytuowania paneli tak, by mogły być wykorzystywane z najwyższą wydajnością.

Oprócz samego montażu, wiele firm zajmowało się również serwisowaniem lub modernizacją urządzeń i instalacji. Wymiana starego typu sprzętu na nowy często wymagała dość ekstensywnych zmian w już istniejącej instalacji, a z racji iż nowe urządzenia bywały znacznie bardziej zaawansowane, specjaliści rekomendowali wynajęcie profesjonalnej firmy w celu wykonania modernizacji.