Szlifierka może być niezwykle przydatnym urządzeniem, kiedy to w domu szykuje się remont. Przed jej zakupem należy zastanowić się, jakie konkretnie są jej rodzaje oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie, by jak najlepiej spełniała swoje zadanie.
Czym jest szlifierka?
Powszechnie szlifierka, niezależnie czy jest wykorzystywana do zadań profesjonalnych, czy amatorskich, obrabia różnego rodzaju materiały, które wcześniej zostały już obrobione innymi narzędziami. Reasumując, szlifierka nadaje ostateczny kształt powierzchni. Szlifowany materiał jest gładki, a sama obróbka jest niezwykle dokładna. Istnieje mnóstwo rodzajów szlifierek, dzięki czemu wybór konkretnego modelu do danych zadań może okazać się bardzo dokładny. Przede wszystkim rozróżnić można szlifierki oscylacyjne, które świetnie sprawdzą się przy szybkim szlifowaniu płaskich powierzchni jak i tych lekko zaokrąglonych. Najczęściej używa się je do przedmiotów wykonanych z drewna – drzwi, mebli, blatów. Z kolei, szlifierka mimośrodowa jest narzędziem bardzo uniwersalnym, które sprawdzi się zarówno na gładkich, jak i wklęsłych czy też wypukłych powierzchniach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio elastycznego talerza, które wykonuje szczególnie dwa typy ruchów: oscylacyjny i obrotowy. Istnieje również szlifierka kątowa, typu delta i taśmowa. Pierwsza – wykorzystywana jest przede wszystkim do szlifowania, przecinania metalu, betonu czy nawet ceramiki. Kiepsko sprawdza się przy dokładnym szlifowaniu powierzchni. Drugi model – to urządzenie, które umożliwia szlifowanie trudnych do obróbki powierzchni takich jak narożniki, szczeliny czy ornamenty. Z kolei trzeci przedstawiony model – przeznaczony jest do szlifowania dużych, płaskich powierzchni drewnianych, także pokrytych okleiną czy lakierowanych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach i warsztatach. Ciekawe są szlifierki Milwaukee, gdyż producent ten przedstawia wiele różnorodnych modeli z poszczególnymi funkcjami. Należy pamiętać, że takowy wybór uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
Przy zakupie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiar stopy, liczbę oscylacji,mimośrodowość, średnicę tarczy, liczbę oscylacji, itp. Moc również posiada istotne znaczenie, tak samo jak i napęd, więc nie powinno się o tych parametrach zapominać.