Sposób fakturowania w małych firmach

Przeważnie im większa jest firma, tym więcej generuje dokumentów księgowych. Każdy zakup i każda sprzedaż musi być udokumentowana, gdyż trzeba prowadzić ich rejestry, które później wraz z dokumentami przekazuje się do księgowości.

Jak korzystać z programu do fakturowania?

jaki program do fakturowania dla małej firmyKiedyś programy komputerowe nie były tak popularne jak dziś i każdy przedsiębiorca musiał prowadzić ręczny rejestr zakupów i sprzedaży w dwóch różnych zeszytach. Obecnie można to wszystko robić w jednym programie, który posiada wiele, ciekawych funkcji. Jeżeli nie wiemy jaki program do fakturowania dla małej firmy zastosować, to można na początek skorzystać z darmowych rozwiązań, aby sprawdzić jak one działają. Poza oczywistą zaletą, jaką jest bezpłatny dostęp, można w nich wystawiać i wprowadzać faktury oraz prowadzić proste zestawienia. Ich wadą jest mocno ograniczona funkcjonalność, ponieważ można w nich wykonywać jedynie operacje w określonym zakresie. Później warto wykupić płatny program do fakturowania, który wcale dużo nie kosztuje, a daje wiele możliwości. Przede wszystkim można w nim zapisywać bazę kontrahentów, cenniki, ustawienie dotyczące wyglądu dokumentów czy dane teleadresowe. Fakturowanie głównie opiera się na ich wystawianiu i wprowadzaniu, więc program musi umożliwić sporządzanie każdego rodzaju dokumentu i ustawienia formy jego numeracji. Na podstawie tych danych, każdego miesiąca trzeba wykonać rejestr zakupu i sprzedaży, który się przekazuje do księgowości wraz z oryginałami dokumentów.

Be względu czy firma jest mała, czy duża, to program do fakturowania powinna mieć, bo znacznie ułatwia pracę. Przydaje się nie tylko do prowadzenie rejestru, ale także do analizowania sytuacji firmy na podstawie zakupów i sprzedaży. Wystarczy mieć komputer.