Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń

Utrzymanie czystości w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień jest bardzo ważne z wielu względów. Najbardziej groźne dla naszego zdrowia są bakterie i wirusy, które są w stanie przetrwać wiele godzin, a nawet dni na różnych powierzchniach. Sporo z nich unosi się w powietrzu, także nie wystarczy sprzątanie blatów i podłóg specjalnym środkiem odkażającym.

Czy dezynfekowanie pomieszczeń biurowych jest konieczne?

dezynfekcja pomieszczeń biurowychW domu każdy we własnym zakresie sprząta pokoje, gdyż jest to niezbędne do normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Podobnie jest w zakładach pracy, z tą różnicą, że sprzątaniem zajmują się sprzątaczki lub wynajęte firmy sprzątające. Dezynfekcja pomieszczeń biurowych jest konieczna, zwłaszcza w biurach, które są odwiedzane przez klientów. Liczy się nie tylko odkurzania czy ścieranie podłóg i kurzy, ale także odkażanie całego pomieszczenia. Taka usługa stała się bardzo popularna w dobie pandemii koronawirusa, kiedy pracodawcy chcą zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy. Obecnie stosuje się kilka metod na skuteczne odkażanie i może to być naświetlanie specjalnymi lampami ultrafioletowymi, zamgławianie specjalnym środkiem dezynfekującym czy ozonowanie. Ze wszystkich wymienionych metod, najlepsze jest użycie ozonu, ponieważ jest on naturalny i do procesu odkażania nie stosuje się żadnych sztucznych środków. Ozonowanie pomieszczeń biurowych zajmują się specjalne firmy sprzątające, które dysponują odpowiednimi urządzeniami. Jednakże można to zrobić także samodzielnie, ponieważ w wielu sklepach ze sprzętem dla gospodarstwa domowego możemy kupić generator ozonu. Ozon jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że właściwie się go używa. W trakcie ozonowania, w pomieszczeniu biurowym nie może przebywać żadna osoba, a po skończonym zabiegu odkażania, należy odczekać kilkanaście minut, aby cząsteczki ozonu rozpadły się do bezpiecznej dla człowieka formy.

Zaleta odkażania pomieszczeń za pomocą ozonu jest przede wszystkim krótki czas trwania zabiegu. Przeważnie ozonowanie trwa kilkadziesiąt minut, po których całe pomieszczenie łącznie z powietrzem jest całkowicie zdezynfekowane i wolne od wszelkich bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Warto tu zaznaczyć, że także wszystkie powierzchnie, urządzenie i materiały również są zdezynfekowane.