Rodzaje szalunków do wykopów

Podczas prowadzenia budowy na terenie wilgotnym lub sypkim, kiedy występuje ryzyko jego osunięcia, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca budowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku prac budowlanych które są prowadzone poniżej poziomu gruntu. Skutecznym zabezpieczeniem miejsca budowy w takich przypadkach jest popularne deskowanie.

Kiedy powinno stawiać się szalunki?

szalunek do wykopówW przypadku, gdy budowa wymaga prac poniżej poziomu gruntu i istnieje ryzyko zasypania miejsca budowy, konieczne jest jej właściwe zabezpieczenie. W takich przypadkach stawia się najczęściej szalunek do wykopów, czy prowizoryczną konstrukcją, który zabezpiecza grunt przed obsunięciem. Szalunki mają postać rusztowania, wykonanego z różnego rodzaju materiałów, najczęściej drewna lub stali i stawia się je zazwyczaj dookoła placu budowy, lub w miejscach szczególnie narażonych na obsunięcie gruntu. Można je spotkać najczęściej podczas prac związanych z obniżeniem gruntu, czyli na przykład podczas budowy parkingów podziemnych, podczas tworzenia sieci kanalizacyjnej, czy też podczas budowy metra. W zależności od rodzaju budowy, stopnia jej skomplikowania, stosuje się szalunek wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym, są szalunki stworzone z desek, skąd zresztą wzięła się druga nazwa tej metody zabezpieczania placów budowy – deskowanie. Taki rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się w mało wymagających sytuacjach, gdzie teren nie jest zagrożony osunięciem. Można go więc stosować do wylewki fundamentów pod budowę domów prywatnych czy budynków gospodarczych. Ogromny plus tej metody to niska cena, niezależnie od tego czy szalunek będziemy chcieli wynająć czy postawić od nowa. Do bardziej wymagających zastosowań stosuje się szalunki wzniesione przy z bardziej szlachetnych materiałów takich jak aluminium czy stal. Są to konstrukcje dużo bardziej wytrzymałe, mogące znieść dużo większe obciążenie niż konstrukcje tego typu wykonane z drewna. Z tego względu stosuje się je do budowy metra, parkingów podziemnych i do innych prac wykonywanych na sporych odległościach od poziomu gruntu.

Deskowanie jest bardzo popularnym rozwiązaniem na konstruowanie budynków w miejscach, gdzie do niedawna nie byłoby to jeszcze możliwe. Dzięki tej metodzie wszelkie prace budowlane są wykonywane dużo sprawniej i przede wszystkim – bezpieczniej.