Popularne zastosowanie wełny merynosów

Dostępna na rynku wełna merynos powstaje ze szczególnej rasy owiec, tak zwanych merynosów australijskich. Rasa ta hodowana jest na terenie Nowej Zelandii. Wełna merynos jest niezwykle cenna, a jej najcieńsze włókna przechowywane są nawet w sejfach. Ubrania wykonane z tego materiału są powszechnie doceniane przez osoby uprawiające sporty zimowe oraz uczestniczące w wyprawach wysokogórskich. Jakimi niezwykłymi właściwościami wyróżnia się ta wełna?

Zalety cennej wełny merynos

odzież z wełny merynosówHodowane w nowozelandzkich Alpach owce przystosowały się do szczególnie trudnych warunków. W okresie letnim temperatury potrafią dochodzić do czterdziestu stopni Celsjusza, natomiast w zimie spadają poniżej minus dwudziestu stopni Celsjusza. Wełna owiec merynos zbudowana jest w taki sposób, który umożliwia dostosowanie się osobnikom tego gatunku do zmiennych warunków. Wełna tego gatunku jest gęsta, jednakże jej włókna cienkie oraz delikatne. Powoduje to doskonałą ochronę przed działaniem niskich temperatur, jednocześnie nie powodując dyskomfortu w razie upałów. Bardzo popularna staje się odzież z wełny merynosów. W czasie dłuższego uprawiania sportu albo wypraw w niskich temperaturach, wielokrotnie pojawia się uczucie dużego rozgrzania oraz nieprzyjemnej wilgoci w efekcie produkcji potu przez organizm. Problem ten jest wyeliminowany w przypadku stosowania tkanin wykonanych z wełny merynos. Umożliwia ona utrzymanie optymalnej temperatury ciała nawet w przypadku trudnych warunków oraz w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Z tego powodu popularna stała się produkcja bielizny przeznaczonej do zimowej aktywności. Bardzo popularne stały się także inne produkty wykonane z wełny merynos, jak na przykład kołdry i koce, które doskonale ogrzewają i jednocześnie zapobiegają nadmiernemu poceniu się w nocy.

Jedną z zalet wełny merynosów są jej naturalne właściwości antybakteryjne. Dzięki temu nawet po wysiłku fizycznym o sporej intensywności, na ubraniu nie będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Oprócz tego odznacza się bardzo dobrym stosunkiem ciepła do wagi, pochłania wilgoć, nawet do ilości stanowiącej 35% wełny, a także charakteryzuje się minimalnym poziomem przewodności cieplnej. Jest także antystatyczna, dzięki czemu nie przyczepia się do innych materiałów.