Instalacje przeciwpożarowe wykorzystują rozbudowane systemy rur, które łączą się w punkcie głównym, który stanowi pompownia. Na terenie dużych zakładów, zazwyczaj jest ona umiejscowiona w osobnym pomieszczeniu, aby jej praca nie zakłócała działań na terenie przestrzeni użytkowych. Jej działanie wymaga użycia zaawansowanych technologicznie urządzeń, dzięki którym całość działa z zamierzony sposób, skutecznie minimalizując zagrożenie w przypadku wybuchu pożaru.
Pompownie w instalacjach ppoż
W przypadku zabezpieczeń na wypadek rozprzestrzeniania się ognia na terenie zakładów pracy, za jedne z najskuteczniejszych rozwiązań uznawane są instalacje montowane na stałe. Taka pompownia przeciwpożarowa umiejscawiana jest w osobnym pomieszczeniu w budynku. Działa dzięki pompom o dużej mocy, które wprowadzają wodę pod ciśnieniem do instalacji rur doprowadzających ją następnie do zakończeń umożliwiających podpięcie węży strażackich, hydrantów oraz tryskaczy. Każda z pompowni powinna zostać też wyposażona w dodatkowe zbiorniki, w których ciecz zbierana jest na wypadek awarii w dostawie z sieci miejskiej. Taki rodzaj zabezpieczenia pozwala na sprawne zażegnanie niebezpieczeństwa w każdej sytuacji. Po zamontowaniu systemu ppoż. w zakładzie bardzo istotne jest regularne przeprowadzanie prób pożarowych przy użyciu ręcznych systemów kontroli nad urządzeniami. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za obsługę pompowni będą mogły szybko zareagować.
Na terenie zakładów przemysłowych konieczny jest montaż dodatkowych instalacji, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia w trakcie pożaru. Najpopularniejszą z nich są pompownie przeciwpożarowe. Dzięki zaawansowanemu systemowi pomp o dużej mocy skutecznie i szybko transportują wodę do tryskaczy, hydrantów, a także zakończeń do podpięcia węży gaśniczych.