Pochodzenie mis tybetańskich

 

Od wieków wiedzieliśmy, iż dźwięk jest elementem przyczyniającym się do poprawy zdrowia, nie tylko psychicznego, ale również fizycznego. Misy tybetańskie to forma muzykoterapii. Wywołuje ona silne efekty lecznicze, które zapewniają nam równowagę na różnych frontach. Mimo to w kulturze zachodniej misy znamy jedynie od 40 lat, a ich początki zaczynają się w starożytności, prawdopodobnie trzy tysiące lat temu.

Istota mis tybetańskich

misy tybetańskie sklepTerapia dźwiękiem okazuje się jednym z efektywniejszych sposobów leczenia. Dlatego tak popularne są niezwykłe misy tybetańskie sklep internetowy może zaoferować nam ten intrygujący instrument. Warto mimo to zasięgnąć nieco historii zanim zdecydujemy się na zakup tak ciekawego instrumentu. Pierwotne pochodzenie mis tybetańskich było niejasne oraz wynikało z połączenia dwóch kultur: szamańskiej i buddyjskiej. W religii buddyjskiej były one tematem tabu, dlatego strzeżono tajemnicy w zakresie właściwości leczniczych płynących z ich dźwięku. Jedna z ciekawszych historii opowiada o upadku meteorytu i wykorzystaniu metali z niego do wyrobu mis. Z pomocą drewnianego kija rozpoczęto wydobywanie dźwięku. Czasami mówi się, iż święte misy wykorzystywano do uboju zwierząt. Tradycyjnie jednak misy były używane przez mnichów w celach medycznych oraz medytacyjnych. Niegdyś misy wykonywano z 7 metali: złota, srebra, rtęci, miedzi, żelaza, cyny oraz ołowiu mających reprezentować planety. Obecnie są to stopy albo nowe misy wykonywane już z dwunastu różnych metali. Istotne jest również to, aby dodać kawałek starej misy przy wyrobie nowej. Uważa się, iż dzięki temu misa ma “duszę”. Aby wyprodukować jedną misę należy poświęcić na to trzy dni bardzo ciężkiej pracy. Mimo to obecnie większość mis pochodzi z Indii, a nie z Tybetu, jednak w dalszym ciągu nazywamy je misami tybetańskimi.

Tajemnicza historia powstawania mis tybetańskich sięga czasów starożytności. Ich głęboka tradycja wiąże się głównie z terapeutyczną mocą dźwięki, dzięki któremu możemy leczyć ciało oraz psychikę. To intrygujący instrument muzyczny, który powstaje obecnie z około dwunastu różnych metali, a także kawałka starej misy. Warto zainteresować się tym tematem, gdyż niesie on ze sobą ciekawe przesłanie, a jest ono inne dla każdej osoby, która pozna temat.