Wiatrówki były alternatywą dla wszystkich osób, które nie posiadały funduszy na odbycie kursu zezwalającego na używanie broni palnej, lub też z jakiegoś powodu nie mogły go ukończyć. Mimo iż wielu niezaznajomionym osobom kojarzyły się one z zabawkami, przeznaczonymi do rekreacyjnego użytku, były one bardzo rozpowszechnione również w sporcie. Strzelanie precyzyjne było jedną z tych dyscyplin, do których strzelcy przygotowywali się latami, używając coraz to lepszego sprzętu.
Śrut do wiatrówek sportowych i precyzyjnych
O celności wiatrówki często decydowało nie jej wykonanie oraz jakość materiałów, a używany w niej śrut. Właściwie dobrana amunicja pozwalała bowiem na osiągnięcie najlepszych wyników podczas strzelania precyzyjnego czy sportowego, i umożliwiała wykorzystanie wszystkich zalet posiadanej wiatrówki. Do powyższych dyscyplin najczęściej stosowany był śrut zaokrąglony, przeznaczony właśnie do strzelania sportowego na średni dystans. W przeciwieństwie do śrutu okrągłego, stosowanego do strzelania rekreacyjnego, zaokrąglona odmiana, wyglądająca niczym grzyb o niewielkich rozmiarach, umożliwiała celniejsze oddawanie strzału, posiadając znacznie lepsze właściwości aerodynamiczne. Dzięki temu dość specyficznemu wyglądowi i metodzie odlewania, śrut nie miał również tendencji do fragmentacji po uderzeniu, ani też do rykoszetowania, co było częstym przypadkiem podczas strzelania śrutem okrągłym do twardego celu. Wybór właściwej amunicji do wiatrówki nie był jednak tak prosty jak pozornie mogłoby się wydawać, gdyż śrut dostępny był w różnych gramaturach oraz odlewach z różnorodnych metali. Do strzelania na daleki dystans najczęściej używany był aluminiowy śrut o niewielkiej wadze, około ćwierć grama, choć nie zalecano go do użytku z karabinami o dużej mocy sprężyny.
Cięższe odmiany, zazwyczaj posiadające mosiężną lub czasem stalową główkę, używane były podczas wielobojów oraz turniejów strzelectwa sportowego w połączeniu z najmocniejszymi odmianami wiatrówek, gdzie dawały najlepsze efekty. Ciężki śrut zmniejszał zasięg wiatrówki, aczkolwiek umożliwiał oddawanie znacznie celniejszych strzałów, także w warunkach silnego wiatru czy ogólnej złej pogody. Prawidłowe dopasowanie amunicji, używanej w karabinie wiatrowym było więc często pierwszym etapem przygotowania do jakiejkolwiek konkurencji.