Ogród w środku miasta

 

Zapewne każdemu z nas marzy się własny ogród, gdzie będziemy mogli korzystać z uroków letniej pogody i otoczeni zielenią, spędzać przyjemnie czas wolny. Jednak nie każdy ma taką możliwość. Często marzenia o własnym ogródku wiążą się z zamieszkaniem poza miastem, na co nie każdy może sobie pozwolić. Natomiast każdy z nas może pokusić się o stworzenie ogrodu na balkonie.

Balkon namiastką ogrodu

meble ogrodoweZamieszkanie na wsi, czy chociażby na obrzeżach miasta, niesie ze sobą możliwość bliższego obcowania z przyrodą. Możliwość wyjścia do przydomowego ogródka, wypicia porannej kawy w otoczeniu zieleni, czy też wieczornej lampki wina z przyjaciółmi, to czysta przyjemność. Jednak są też ważne powody, dla których zamieszkanie poza miastem może okazać się problematyczne. Utrudniony dojazd do pracy, odległość od szkoły, sklepów, czy też innych instytucji społecznych, oraz wiele innych powodów stoi za tym, że często to właśnie miasto staje się wygodniejszą opcją mieszkaniową dla młodych małżeństw. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z posiadania ogródka. Może nie będzie to pełnowymiarowy ogród, obsadzony drzewami i krzewami, jednak mała namiastka zieleni, z miejscem przeznaczonym na wypoczynek, z pewnością zmieści się na każdym balkonie. Na początek warto się osłonić przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, aby zyskać trochę prywatności, nawet na gęsto zamieszkałym osiedlu. Pomoże nam w tym modna ostatnio osłona balkonowa z technorattanu. Świetnie prezentuje się w zestawieniu ze skrzynkami na kwiaty z tego samego materiału. Posadźmy w skrzynkach swoje ulubione kwiaty. Pachnąca lawenda ukoi zmysły, a dodatkowo będzie stanowiła barierę dla komarów. Boczną ścianę balkonu możemy ozdobić bluszczem, pnącym się po przytwierdzonej do ściany drewnianej drabince. Jeśli chcemy, by nasz balkonowy ogród cieszył oko również jesienią i zimą, ustawmy kilka donic z iglakami. Małe odmiany można z powodzeniem hodować w odpowiednio szerokich doniczkach. Kiedy mamy już roślinną obsadę, wystarczy stworzyć kącik wypoczynkowy. W zależności od wielkości balkonu, dopasujmy meble ogrodowe w odpowiednim rozmiarze. Praktyczne będą zestawy modułowe, które można rozsuwać i zsuwać, tworząc miejsce dla określonej liczby osób. Technorattanowe meble ogrodowe idealnie zgrają się z osłoną naszego balkonu. Wystarczy wybrać komplet w tym samym kolorze. Jeśli chodzi o podłogę naszego mini ogródka, również mamy pole do popisu. Klasyczne i wygodne w czyszczeniu kafle, sztuczna trawa, lub też drewniana mozaika, przeznaczona do użytku zewnętrznego. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.

Posiadacze balkonów i tarasów mają mnóstwo możliwości na pomysłowe zagospodarowanie tej zewnętrznej przestrzeni. Przy niewielkim nakładzie pracy, oraz dużej wyobraźni, jesteśmy w stanie zmienić nasz nudny i nieużyteczny dotąd balkon w oazę spokoju, gdzie chętnie będziemy wracać po dniu pełnym wrażeń. Kilka lampionów sprawi, że nawet wieczory spędzone na tak klimatycznym balkonie, będą wyjątkowo przyjemne.