Nowoczesne buty dla piłkarzy

Buty sportowe do profesjonalnej piłki nożnej wydają się być pozornie identyczne jak ich odpowiedniki, używane w konkurencjach biegowych. Sportowcy jednak już na pierwszy rzut oka potrafią wskazać największe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami obuwia. Podczas gdy do treningów i rekreacyjnej gry sprawdzają się obydwa te rodzaje butów, w rozgrywkach profesjonalnych noszone są wyłącznie buty piłkarskie.

Profesjonalne obuwie do piłki nożnej

kolce sportowe na boiskoSportowe buty do piłki nożnej różnią się od obuwia do biegania przede wszystkim rodzajem kolców, przytwierdzonych lub będących częścią podeszwy. Podczas gdy standardowe buty biegowe posiadają cienkie, stalowe kolce, pomagające zawodnikom wystartować stabilnie i utrzymać równowagę, kolce sportowe na boisko są wyposażone w duże stabilizatory z tworzywa sztucznego. Owe stabilizatory mają przede wszystkim za zadanie pozwalać zawodnikowi na wykonywanie dowolnych manewrów bez obawy o nagłą utratę równowagi czy poślizgnięcie na mokrej powierzchni w trakcie gry w deszczu. Od swoich standardowych odpowiedników buty piłkarskie odróżniają się również krojem, gdyż są zwykle wyższe i nieco masywniejsze od butów do biegania po bieżni, i uważane są za bardziej uniwersalne obuwie, które nie wywołuje niewygody podczas normalnego chodzenia po twardych nawierzchniach. Buty piłkarskie są również wodoszczelne, i nie przemakają podczas gry na mokrej powierzchni. Mimo to, posiadają świetną wentylację, umożliwiającą komfortową grę przez bardzo długi czas, a w niektórych modelach obecna jest również warstwa termoaktywnego materiału, jeszcze bardziej pomagająca w wymianie powietrza. Niektóre modele butów piłkarskich posiadają również wzmocnienia na czubku, niespotykane w obuwiu sportowym, znacznie wzmacniające wytrzymałość butów i zapobiegające odkształcaniu się zarówno tkaniny z jakiej buty są uszyte jak i podeszwy po silnym uderzeniu.

Piłkarskie buty są również o wiele wygodniejsze od typowych butów sportowych do biegania, gdyż przeznaczone są one do długich występów, podczas których wymagany jest jak największy komfort. Każdy model piłkarskiego obuwia jest więc wyposażony w wygodną podszewkę przepuszczającą powietrze bardzo dobrze, oraz równie wygodny krój, minimalizujący obtarcia czy podrażnienie skóry przy szczególnie dużym wysiłku.