Nawóz do profesjonalnej uprawy

Jeśli zauważymy, iż wzrost naszych roślin to bardzo mozolny etap, a przy okazji rośliny wydają owoce i kwiaty bardzo liche, może to oznaczać, że pH naszej gleby jest nazbyt kwasowe. Musimy wtedy sprawić, aby ziemia nabrała odczynu obojętnego bądź delikatnie alkalicznego, dzięki czemu podłoże będzie korzystne dla wzrostu naszej uprawy. W przypadku profesjonalnej uprawy należy skorzystać z nawozu wapiennego tlenkowego.

Odpowiedni nawóz do uprawy profesjonalnej

wapno nawozowe tlenkoweZanim zdecydujemy się na nawożenie naszej uprawy z pomocą mierników chemicznych bądź elektronicznych sprawdźmy jakie mamy braki w podłożu. W ten sposób unikniemy używania niewłaściwych nawozów. Mimo to, jeśli rośliny rosną niezbyt dobrze warto pomyśleć nad nawozem. Odpowiednią opcją będzie wapno nawozowe tlenkowe w przypadku uprawy profesjonalnej. Jest ono przeznaczone do gleb ciężkich. W jaki sposób powstaje ten nawóz?  Jest pozyskiwane w wyniku prażenia wapienia kamiennego, przez co mają niekwestionowane zalety. Działa on naprawdę bardzo szybko, gdyż rozpuszczają się całkowicie w wodzie w krótkim czasie. Poprawiają strukturę gleby i aktywność mikrobiologiczną, a także pomagają neutralizować jony metali ciężkich. Mimo to należy pamiętać, iż nie nadają się na lekkie i piaszczyste gleby, ponieważ można rozregulować pracę podłoża. Dawki należy odmierzać precyzyjnie, gdyż nadmiar zakłóca procesy fizjologiczne roślin i może prowadzić do ich zamierania. W związku z wysokim stopniem pylenia aplikować należy je w bezwietrzne dni. Warto też rozpocząć nawożenie po zbiorach, czyli w okresie jesiennym. Wtedy najłatwiej nawóz rozpuszcza się z wodą, gdyż atmosfera jest bardziej wilgotna. Sprawia to, iż wapno działa o wiele szybciej, przez co zauważymy więcej oczekiwanych efektów. Warto też stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu, aby nie używać źle nawozu.

Nawożenie wapnem powinno odbywać się w okresie jesiennym, gdy wilgotność powietrza jest wyższa, a w glebie jest więcej wody. W ten sposób zauważymy, iż nawóz szybciej zadziała w związku z prostym rozpuszczeniem się w wodzie. Stosowanie tego typu nawozu tlenkowego powinno też odbywać się przy najwyższej ostrożności w dni bezwietrzne, ponieważ jest to pył. Regularne stosowanie sprawi, że nasza uprawa będzie bardzo dobra.