Narzędzia do obróbki tokarskiej

 

Żadna narzędziownia nie mogła się obyć bez najlepszego wyposażenia do urządzeń tokarskich i sprzętu CNC. Rozwój technologii wymusił bowiem konieczność ciągłego ulepszania wyposażenia, oraz unowocześniania maszyn, aczkolwiek umożliwił również wykonywanie projektów jeszcze kilka lat temu niewykonalnych.

Najnowocześniejsze wyposażenie do zakładu tokarskiego

narzędzia tokarskieBodaj najbardziej podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia każdej tokarki są frezy i wiertła. Pozwalają one bowiem na dokładną, precyzyjną obróbkę dowolnego materiału, od drewna, poprzez tworzywa sztuczne aż po stopy metali. W zależności od zastosowania, owe narzędzia tokarskie mogą różnić się wielkością i rodzajem powierzchni. Niektóre frezy służą do wykonywania prostych kształtów i wycinania niezbyt skomplikowanych wzorów. Inne, natomiast, mogą być przeznaczone do wygładzania powierzchni, usuwania niedoskonałości czy nawet polerowania. Noże tokarskie, natomiast, służą przede wszystkim do całkowicie ręcznej obróbki, i wykorzystywane są przede wszystkim w zakładach meblarskich. Noże te w niczym nie przypominają standardowych noży, a zamiast tego są pozornie dość prostymi narzędziami o odmiennej powierzchni tnącej, lub końcówce do obróbki, umieszczonej na szczycie narzędzia. Noże te mogą być używane do wykonywania bardzo różnych zadań na powierzchniach o odmiennej charakterystyce, a każdy nóż tokarski jest przeznaczony do pracy z innym materiałem o znacznie odmiennej twardości.

Noże są również dostępne w wersji przeznaczonej do montażu w maszynach obróbkowych i automatycznych tokarkach. Są niemal identyczne jak ich ręczne warianty, aczkolwiek posiadają mocowanie, umożliwiające zamontowanie owego narzędzia w każdym urządzeniu obróbkowym, tokarce czy frezarce automatycznej.