Najbardziej polecane osuszacze powietrza

Przyczyn pojawienia się w domu problemu związanego z nadmiarem wilgoci jest wiele. Można się z nim spotkać zarówno w trakcie prac budowlanych, jak i w przypadku nieruchomości znajdujących się na terenach podmokłych czy zalanych. Wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach może sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni, które dodatkowo bywają szkodliwe dla zdrowia. Warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę w czasie wyboru osuszaczy powietrza i jakie rodzaje są dostępne na rynku.

Kupujemy osuszacz adsorpcyjny

polecane adsorpcyjne osuszacze powietrzaPodejmując decyzję o zakupie osuszacza powietrza, warto sprawdzić podstawowe parametry. Najistotniejszym z nich będzie wydajność konkretnego modelu, która informuje o ilości wychwytywanej z otoczenia wilgoci w określonym czasie. Przeważnie ten parametr podawany jest w litrach na dobę. Na ostateczny poziom wydajności danego urządzenia będzie mogła wpływać jednak zarówno temperatura, jak i wilgotność urządzenia. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku zakupu osuszacza kondensacyjnego, dlatego w razie takiego zakupu warto sprawdzić, w jakiś sposób zmienia się poziom wydajności w zależności od warunków. Dobrym zakupem są polecane adsorpcyjne osuszacze powietrza. Największą zaletą takich urządzeń jest możliwość osuszania zalanych albo wilgotnych pomieszczeń, w jakich mogłyby się pojawić zarówno pleśń, jak i grzyby, które w sposób negatywny mogą wpływać na kondycje ścian w budynkach i na zdrowie osób przebywających w takich nieruchomościach. Dodatkowo osuszacze mogą pochłaniać nieprzyjemny zapach z pomieszczenia. Wydajność osuszaczy kondensacyjnych jest w znacznym stopniu uzależniona od warunków w danym pomieszczeniu i jest na najwyższym poziomie w przypadku temperatury oscylującej na poziomie 30 stopni Celsjusza, a także wilgotności w graniach 80%.

W odróżnieniu od osuszaczy kondensacyjnych, modele adsorpcyjne wyróżniają się stałym poziomem wydajności, niezależnie od temperatury oraz wilgotności powietrza. Możliwe jest wykorzystywanie ich nawet w pomieszczeniach o temperaturze bliskiej 0 stopni Celsjusza. Są to jednak modele wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, przez co nie nadają się do zastosowania w czasie prac budowlanych i w pomieszczeniach, w jakich znajdują się znaczne ilości pyłów, powodujących uszkodzenia.