Metody tworzenia boni elewacyjnych

W ostatnim czasie widać znaczące zmiany w kwestii wykańczania elewacji. Widać wyraźnie powrót do metod używanych wczesnej, ale w unowocześnianej formie. Stąd tez rosnąca popularność różnego rodzaju sztukaterii zewnętrznej czy boni.

Jak prawidłowo wykonać boniowanie elewacji?

bonie elewacyjneOd ostatnich kilku lat widać wyraźnie zmiany w sposobie wykańczania elewacji domów. Kiedyś bardzo popularne było malowanie ścian zewnętrznych na jeden, jednolity  kolor, co obecnie jest zastępowane przez tworzenie sztucznych podziałów na powierzchni elewacji, czyli tak zwanego boniowania. Bonie elewacyjne były wykorzystywane wiele lat temu, ale dopiero teraz sposób ich tworzenia jest znacznie prostszy, przez co wzrosła też ich popularność. Niegdyś ozdobę tą wykonywano za pomocą mozolnej i trudnej obróbce kamiennych okładzin ściany. Obecnie zaś, do stworzenia boni elewacyjnych wykorzystuje się takie metody jak rowkowanie, lub też tworzy się je wykorzystując specjalne szablony. Często też, aby osiągnąć efektu boni, wykorzystuje się listwy drewniane lub PCV. Takie listwy przykleja się do elewacji, przerwy pomiędzy nimi są wypełniane zaprawą. Następnie, po demontażu listew, można osiągnąć efekt podobny do boni elewacyjnej. Niestety, wraz z ewolucją tynków, które obecnie po zaschnięciu maja maksymalnie kilka milimetrów grubości, ten sposób nie jest już wykorzystywany. Dlatego też obecnie coraz większą popularnością cieszy się metoda, w której bonie są tworzone już na etapie kładzenia warstwy izolacyjnej. Takie bonie można wyciąć albo bezpośrednio w materiale izolacyjnym, ale ją na nią nakleić. Następnie przestrzenie pomiędzy bruzdami są wypełniane wybranym przez nas materiałem do pokrywania elewacji. W tej metodzie tworzenia boni najważniejsze jest dokładne wyrównanie krawędzi bruzd. Jest to ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również użytkowym, gdyż nierówne bruzdy mogą gromadzić brud na krawędziach. Niezależnie od wybranej przez nas metody tworzenia boni, jest to obecnie jeden z popularniejszych metod ozdabiania elewacji.

Elewacja budynku, oprócz bardzo ważnej funkcji izolacyjnej, pełni bardzo ważną funkcję estetyczną. W kreatywny sposób wykańczając elewacje mamy szanse na wyróżnienie naszego domu pośród wielu innych, których elewacja wygląda bardziej tradycyjnie.