Leczniczy i aromatyczny susz z konopi

W przemyśle farmakologicznym, kosmetyczny, a także spożywczym coraz częściej wykorzystywane są konopie siewne. Posiadają bowiem w składzie wiele aktywnych i wszechstronnie działających związków. Do najbardziej popularnych zaliczane są niezastąpione kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także liczne witaminy, składniki mineralne oraz związki kannabinoidowe. To właśnie one sprawiają, że preparaty konopne wykorzystywane są w terapiach i leczeniu chorób przewlekłych i neurologicznych.

Terapeutyczne działanie suszu z konopi

susz konopnyNajczęściej stosuje się zdrowotne olejki i pasty konopne. Wykorzystywany jest również susz z konopi powstały z kwiatostanów roślin. Pozbawiony sztucznych aromatów i chemicznych kąpieli jest czystą postacią konopi. Bardzo aromatyczny i naturalny wykorzystywany jest w aromaterapii. Najczęściej do jego produkcji wykorzystywane są specjalne odmiany roślin charakteryzujące się walorami zapachowymi i smakowymi oraz wysoką zawartością aktywnego kannabidiolu. Z suszu konopi można tworzyć napary, herbaty, a także przygotować wartościowy ekstrakt. Co niektórzy wykorzystują również suszone kwiatostany i liście konopi siewnej jako dodatek do potraw zamiast klasycznych ziołowym składników. Popularne są również kompresy i kąpiele z dodatkiem suszu. Najczęściej jednak susz konopny używany jest do waporyzacji. Dzięki powolnemu spalaniu w parze wodnej przedostają się do organizmu drogami oddechowymi aktywne składniki. Kannabidiol zostaje wychwycony przez receptory znajdujące się w komórkach organizmu. W ten sposób uzupełniony jest niedobór związków kannabinoidowych, które regulują procesy regeneracyjne w organizmie. CBD stanowi roślinny odpowiednik naturalnie występującego w organizmie ludzkim związku. Waporyzacja z wykorzystaniem suszu przynosi ukojenie i uspokojenie. Pomaga zrelaksować się i zlikwidować napięcia. Stosowana jest przede wszystkim w chorobach depresyjnych, stanach lękowych, a także w leczeniu bezsenności i zaburzeniach snu. Wykazuje również działanie neurodegeneracyjne. Zawarty w suszu kannabidiol intensywnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy hamując procesy degeneracji komórek.

Pomaga w leczeniu i ustabilizowaniu objawów związanych z stwardnieniem rozsianym i zanikowym bocznym. Polecany jest także pacjentom onkologicznym, gdyż susz w znacznym stopniu niweluje uboczne skutki chemioterapii. Udowodniono, że używanie produktów konopnych w znaczny sposób hamuje procesy nowotworowe. Produkty konopne działają również przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pomagają w leczeniu chorób dermatologicznych i reumatycznych, zwłaszcza o podłożu autoimmunologicznym. Regulują pracę poszczególnych układów, wpływając na krążenie, ciśnienie oraz trawienie. Wspomagają procesy zachodzące na poziomie komórkowym odpowiedzialne za regenerację i odnowę biologiczną.