Korzystamy z lamp na podczerwień

Alternatywnych sposobów ogrzewania jest coraz więcej, jednak nie wszystkie cieszą się zainteresowaniem klientów. Jedną z nowości są promienniki na podczerwień, które promowane są jako ekologiczny, wygodny oraz zdrowy sposób ogrzewania. Czy rzeczywiście tak jest i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wybieramy lampy do ogrzewania

lampy na podczerwień do ogrzewaniaElektryczne promienniki podczerwieni są urządzeniami przetwarzającymi energię elektryczną w ciepło w formie promieniowania podczerwonego. Najprościej tłumacząc jest to elektryczna grzałka, która rozgrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza, dzięki czemu z jej powierzchni emituje się promieniowanie podczerwone, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka i jednocześnie jest doskonałym nośnikiem energii cieplnej. Warto wybierać wyłącznie najlepsze lampy na podczerwień do ogrzewania. Każdy panel grzewczy składa się z podstawowych elementów, takich jak podstawa, ekran odbijający promieniowanie, element grzejny, sterownik, hartowana szyba oraz ramka. Panel grzewczy jest w uproszczeniu grzałką elektryczną o znacznej powietrzni. Nie ma w tym zakresie żadnej nietypowej technologii czy materiałów. Najistotniejsza jest natomiast sama konstrukcja takiej grzałki, która ma umożliwiać zamianę największej ilości zużytego prądu w promieniowanie podczerwone, a jak najmniej bezpośrednio w samo ciepło. Koszt zakupu takiego produktu to kilkaset złotych, w przypadku nowocześniejszych modeli do dwóch tysięcy złotych. Lampy na podczerwień działają inaczej, poprzez promieniowanie, więc w taki sposób w jaki grzeje słońce. Ciepło jest wysyłane bezpośrednio w postaci promieniowania podczerwonego i bezpośrednio ogrzewane są ściany, meble czy osoby znajdujące się we wnętrzach. Działa taka sytuacja jak w przypadku mroźnego i słonecznego dnia, gdy to świecące słońce powoduje, iż odczuwamy wyższy poziom temperatury, natomiast w cieniu odczuwamy temperaturę otoczenia. Dlatego tak istotne jest równomierne ogrzewanie powierzchni, w celu zapewnienia odczucia komfortu cieplnego.

Reasumując, jeżeli zależy nam na tym, abyśmy mogli skorzystać z możliwości lamp na podczerwień w mieszkaniu czy domu, powinniśmy dokładniej zapoznać się z ich działaniem oraz możliwościami wykorzystania. Sposób ich działania oraz ogrzewania znacznie różni się w porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.