Komputery o zróżnicowanym zastosowaniu

Komputery osobiste różnią się między sobą zastosowaniem, a przez to i podzespołami, jakie służą do ich budowy. Rzadko zdarza się by dwa komputery, niezależnie od zastosowania, były złożone z dokładnie tych samych części, a podczas budowy takowego należy brać pod uwagę nie tylko cenę podzespołów, ale również ich szybkość, wydajność, czy energooszczędność.

Porównanie komputerów osobistych o różnych zastosowaniach

komputery cenaNajtańsze i najmniej rozbudowane bywają komputery biurowe, które służą niemal wyłącznie do zadań zawodowych niezwiązanych z pracą na programach do obróbki graficznej. Mogą być więc one złożone ze znacznie bardziej budżetowych podzespołów, co przekłada się również na przystępne ceny. Nie mają one jednak osiągów wystarczających do zastosowania w profesjonalnym gamingu, gdyż nie są do takowego przeznaczone. Za amatorskie gamingowe komputery cena jest nieco wyższa, gdyż mają one osiągi wystarczające do uruchomienia większości nowych tytułów z satysfakcjonującą jakością obrazu i szybkością. Takie komputery służą przede wszystkim jako wielozadaniowe komputery domowe, więc wykorzystywane są do zróżnicowanych zadań, i bywają bardzo często modyfikowane o lepsze i nowsze podzespoły. Całkowicie gamingowe maszyny cechują się dość wysokimi cenami, aczkolwiek równie wysokimi osiągami. Wyposażane są w najlepsze dostępne podzespoły i mogą również służyć jako komputery do zadań zawodowych, związanych z obróbką grafiki trójwymiarowej lub projektowaniem architektury, przeprowadzanym na najbardziej wymagających programach graficznych. Nic nie stoi na przeszkodzie by raz zakupioną maszynę ulepszać, aczkolwiek zamiana części wymaga wiedzy o pracy komputera oraz kompatybilności podzespołów składowych. Lepsza karta graficzna może znacznie poprawić wygląd w grach, choć bez odpowiednio dobrego procesora i dużej ilości pamięci podręcznej zauważalnie opóźni działanie większości programów.

Niekompatybilne podzespoły, natomiast, mogą działać nieprawidłowo lub nie funkcjonować w ogóle. Wielu posiadaczy słabszych komputerów korzysta więc z usług serwisów komputerowych, składających maszyny o dowolnym zastosowaniu na zamówienie. Tuning zazwyczaj przeprowadzany jest jednorazowo, podnosząc komputer do nowego standardu oczekiwanego przez właściciela.