Jak zacząć wędkarstwo morskie?

 

W dzisiejszych czasach zaczęcie przygody z wędkarstwem jest o wiele łatwiejsze niż kilkanaście lat temu, dzięki szerokiej ilości produktów znajdujących się w sklepach, które bezpośrednio przyczyniają się do zdobycia o wiele lepszych rezultatów z wędrówek morskich. 

Wędkarstwo morskie – podstawy

żyłka morskaPrzy sprzyjającej pogodzie, czyli umiarkowanym wietrze i słabej fali, w zupełności powinno wystarczyć odpowiednie wędzisko, tzw. feedorowe. Z kolei, przy gorszych warunkach pogodowych, sprawdzą się już specjalne wędziska dedykowane do surfcasingu. Długość takiego wędziska ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ im dłuższa jest wędka i wyżej podstawiona nad ziemią, tym o wiele lepiej. Dodatkowo warto wiedzieć, że mniej żyłki w wodzie to o wiele mniejszy wpływ prądów wody na zestaw i jego konkretny dryf. Teraz najważniejsze kwestie, które zastanawiają każdego wędkarza, mianowicie – żyłka czy plecionka? Otóż, oby dwa rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Żyłka posiada niesamowicie dużą rozciągliwość i na dystansie 60-100 metrów potrafi “wyciszyć” swobodnie brania. Dlatego żyłka morska do tej pory jest bardzo popularna i często stosowana. Natomiast plecionka pokaże najsubtelniejsze dotknięcie przynęty przez rybę, co czasami może okazać się dość mylącym zabiegiem. Dlatego najlepiej skorzystać jednak z żyłek, które dzięki odpowiedniej rozciągliwości mogą wybaczyć ewentualne błędy, chociażby podczas holowania ryb w morskiej fali.

Wędkarstwo ma swoje szerokie grono fanów, dlatego ilość produktów w sklepach wędkarskich wciąż rośnie, aby zadowolić swoich klientów i jak najlepiej ułatwić im połów ryb. Dzięki temu każdy może swobodnie zacząć łowienie ryb z podstawowym wyposażeniem, które ułatwi całą przygodę i doda dużą ilość frajdy.