Jak wyglądają ćwiczenia mindfulness

Każdy, kto chociaż raz w życiu się stresował z bezpodstawnych powodów wie o tym, jak bardzo uciążliwa jest niemoc panowania nad swoimi emocjami. Jest to jeden z wielu przykładów, które warto kontrolować, a kontrola ta będzie determinować jakość naszego życia. W tym wszystkim może pomóc mindfulness będący szeregiem ćwiczeń, które pozwalają nam o wiele lepiej panować nad sobą, swoimi odczuciami, emocjami, a także nad stanem fizycznym.

Najważniejsze techniki ćwiczeń mindfulness

Zmindfulness - ćwiczeniaapewne jest to pojęcie obce wielu osobom, dlatego warto jest bliżej zapoznać się z tym tematem na podstawie przykładowych ćwiczeń, które są najczęściej stosowane w technice mindfulness. Jeśli chodzi o mindfulness – ćwiczenia te są banalnie proste i nie wymagają sprawności fizycznej, a prawdziwego skupienia i koncentracji umysłu na danej czynności. Między innymi mindfulness to ćwiczenia oddechowe. Instruktor każde oddychać w ten, a nie inny sposób i do tego każde człowiekowi skupić się na procesie oddychania. Tak prosta czynność jest pomijana na co dzień. Pozwala uwolnić umysł z porażek i problemów dnia codziennego. Tak samo jest z obserwacją. Trening obserwacji polega na uważnym obserwowaniu danego zjawiska, czynności lub innej rzeczy. Skupiając się tylko i wyłącznie na jednej rzeczy jesteśmy w stanie lepiej poznać tę rzecz, a przy okazji trenujemy naszą pamięć i percepcję. Przy treningu mindfulness bardzo ważna jest kontrola samego siebie. Między innymi tych czynności, które nie lubimy robić. Warto przy tym mieć większość świadomość, dzięki czemu praca nad rzeczami, których nie lubimy staje się o wiele bardziej przyjemna. Trening uważności mindfulness polega na analizie sytuacji dnia codziennego i wyodrębnieniu tych potrzebnych i niepotrzebnych czynności. Ćwiczenia polegają również na słuchaniu muzyki takiej, którą rzadko słuchamy lub całkowicie nam obcej i skupieniu się na niej. Dzięki temu jesteśmy w stanie skupić się na bodźcach obcych, które równie jak nasza muzyka ulubiona, mogą organizmowi i umysłowi dostarczyć ogromny spokój i odprężenie. W każdym bądź razie warto jest się dać ponieść.

W ćwiczeniach mindfulness bardzo ważne jest wykorzystanie wszystkich naszych pięciu zmysłów, które będą odpowiadać za naszą percepcję. Są to wzrok, słuch, dotyk, smak a także węch. Skupienie się na poszczególnych rzeczach przy użyciu zmysłów spowoduje, że będziemy bardziej zrelaksowani, wypoczęci, zdolni umysłowo do tworzenia nowych projektów i działań. Nasze życie stanie się lepsze dzięki treningowi uważności.