Obecnie przemysł spożywczy w Polsce i na świecie wykorzystuje bardzo duże ilości ciekłego dwutlenku węgla. Jest on potrzebny przede wszystkim jako czynnik kriogeniczny, służący do szybkiego schładzania i utrzymywania w niskiej temperaturze różnych substancji. Oczywiście jednak, aby móc korzystać z ciekłego co2, należy go odpowiednio przechowywać.
Jaki zbiornik na co2 jest najlepszy?
Przemysł spożywczy w bardzo często wykorzystuje tak zwane procesy kriogeniczne do realizacji procesów produkcyjnych. Polega to na wykorzystywaniu różnych substancji, takich jak ciekłego co2, do utrzymywaniu w niskiej temperaturze lub też schładzania różnych substancji, które są konieczne do realizacji produkcji. Bardzo ważną role procesy kriogeniczne pełnią podczas samej produkcji, kiedy to różne substancje muszą być utrzymywane w stałej temperaturze. Jak oczywiście łatwo się domyślić, przechowywanie ciekłego dwutlenku węgla nie jest zadaniem prostym. Dlatego też należy znaleźć odpowiednią firmę, która sprzedaje wysokiej jakości, przemysłowy zbiornik na ciekły co2. Taki zbiornik, aby mógł być używany bezpiecznie w fabryce, musi spełniać pewne określone warunki. Przed wszystkim, typowy zbiornik na ciekły co2 powinien składać się z dwóch elementów, które zapewnią pełne bezpieczeństwo przechowywania tego gazu. Elementy te to zbiornik wewnętrzny, który musi być wykonany ze stali austenitycznej, oraz tak zwanego płaszcz zewnętrzny. Ten płaszcz to tak naprawdę warstwa solidnej stali niskostopowej, która jest dodatkowo pokryta warstwą antykorozyjną. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby wybrany przez nas zbiornika na ciekły co2 był dodatkowo izolowany próżniowo. Ta izolacja jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o wolną przestrzeń dwiema częściami zbiornika i najlepiej by materiałem izolacyjnym był perlit, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o pojemność zbiorników na ciekły dwutlenek węgla, to są one ustandaryzowane. Najpopularniejsze rozmiary tych zbiorników to 316 l oraz 61620l, z maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem roboczym dochodzących do 36 barów.
Przechowywanie gazów, również tych używanych w produkcji, nie jest zadaniem prostym. Przechowując takie gazy należy pamiętać o tym, że mogą być one potencjalnie niebezpieczne dla otocznia. Dlatego też powinny być przechowywane w solidnych, izolowanych zbiornikach.