Jak opróżnić szambo?

Szambo to częste jedyne wyjście, aby w legalny sposób odprowadzać nieczystości z naszego domu, zwłaszcza jeżeli nie mamy możliwości stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Co ciekawe jest to tez zdecydowanie najdroższy sposób na odprowadzanie ścieków, gdyż oprócz kosztów zakupu szamba i jego montażu, konieczne jest również korzystanie z usług firmy wywożącej ścieki z naszego gospodarstwa. Ale jak w ogóle wygląda ten proces?

Jak wygląda oczyszczanie szamba?

szambo betonowe KrakówOd kilkunastu lat na runku dominują szamba wykonane z lepszej jakości materiałów, takie jak pojemniki żelbetonowe czy tez w wysokiej jakości odpornych tworzyw sztucznych. Z jednej strony jest to następstwo nowego prawa, które zabrania pozbywania się nieczystości w inny sposób niż przy współpracy z profesjonalną firmą, z drugiej strony ich szczelność zmusza do częstszego opróżniania zbiornika. Biorąc pod uwagę, że jednorazowe opróżnienie szamba może kosztować nawet do dwustu złotych, a trzeba je wykonywać nawet raz na dwa tygodnie jasne staje się, że szambo nie jest najbardziej ekonomicznych sposobem na opróżnianie ścieków. Dodatkowo samo sprawdzenie, czy konieczne jest opróżnienie zbiornika może być kłopotliwe – należy to sprawdzić podnosząc ciężką pokrywę z zaworu szamba. Alternatywnie można zakupić specjalny czujnik, który umieszczony w szambie poinformuje nas o konieczności jego opróżnienia. Kiedy widzimy, że zbiornik jest bliski zapełnienia należy wezwać firmę zajmującą się wywożeniem nieczystości. Warto zrobić to wcześniej niż przed całkowitym zapełnieniem zbiornika, gdyż firmy te mają dużo zleceń i mogą nie mieć możliwości natychmiastowego stawienia się w naszym gospodarstwie. Jeżeli szukamy firmy, która tanio opróżnia szambo betonowe Kraków jest miastem, gdzie znajdziemy ją bez problemów, ze względu na dużą liczbę gospodarstw, które nie posiadają przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Samo opróżnianie szamba wiąże się z paroma negatywnymi zjawiskami.

Pierwsza jest taka, że do wywozu nieczystości wykorzystuje się zazwyczaj ciężkie samochody, które mogą zdemolować nam podwórko szczególnie w czasie deszczowej pogody. Drugim problemem może być ulatniający się nieprzyjemny zapach z naszych instalacji sanitarnych po opróżnieniu szamba. W taki przypadku należy zamontować specjalny komin, który ułatwia odpowiednią wentylacje w czasie opróżniania pojemnika.