Jak oczyścić powietrze przed badaniem mikrobiologicznym?

Praca w laboratorium wymaga dostosowania środowiska pracy do wymagań odpowiedniej metody badawczej. Wysokie wymagania mają badania mikrobiologiczne. Aby móc je dobrze i precyzyjnie przeprowadzić konieczne jest zapewnienie warunków sterylnych. Możliwości takie daje wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który oczyszcza powietrza oraz zabija wszystkie pozostałości patogenów.

Czystość powietrza uzyskana dzięki komorze laminarnej

komora laminarnaDo jednych z najważniejszych wyposażeń laboratoriów należą komory komory laminarne. Są to urządzenia, które zapewniają sterylne warunki pracy. W ich wnętrzu zachodzi laminarny przepływ powietrza. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie badań na najbardziej wrażliwych próbkach. Nierzadko materiał biologiczny jest oceniany pod kątem skażenia drobnoustrojami, bakteriami, wirusami lub innymi patogenami. W takich warunkach liczy się najmniejsze zanieczyszczenie, który nierzadko unosi się w powietrzu. Komora laminarna stwarza odpowiednie warunki pracy. Zapewnia ona wtłoczenie do wnętrza komory jałowego powietrza. Dzięki temu nie może być ono źródłem zanieczyszczenia próbki. Jałowe powietrze jest wynikiem przejścia powietrza przez przez specjalistyczne filtry. Nierzadko we wnętrzu komory laminarnej znajdują się również lampy ultrafioletowe. Mają ona za zadanie dodatkowo zniszczyć resztki patogenów, które mogą unosić się w powietrzu lub pozostawać na blacie komory. Skład wyposażenia komory laminarnej może wchodzić również palnik gazowy. Podczas wykonywania badań mikrobiologicznych służy on do wyżarzania ez.  Każdy laborant wie, iż dobrze mieć takie wyposażenie pod ręką. Dostępne na rynku komory laminarne mogą różnić się pomiędzy sobą kształtem i wielkością. Zawsze jednak zachodzi w nich laminarny przepływ powietrza, który staje się gwarancją jego czystości. Szczególnie duże znaczenie odgrywają również filtry, które należy regularnie serwisować.

Chcąc umożliwić laboratorium właściwe wykonywanie analiz mikrobiologicznych koniecznie należy zaopatrzyć laboratorium w komorę laminarną. Tego typu urządzenie zapewnia właściwe środowisko pracy do przygotowywania i badania próbek wrażliwych na jakikolwiek zanieczyszczenia. Na szczęście na rynku znajduje się bardzo duży wybór tego typu sprzętów. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej wymagający, klient znajdzie coś dla siebie.