Jak bada się wytrzymałość surowców?

W fabrykach oraz zakładach produkcyjnych niezwykle ważnym parametrem jest wytrzymałość wykorzystywanych surowców. Chodzi tutaj o wytrzymałość na zrywanie, pękanie, czy też ściskanie. Do badania wytrzymałości takich surowców używane są specjalne, pomiarowe urządzenia wytrzymałościowe.

Co badają maszyny wytrzymałościowe?

dwukolumnowa uniwersalna maszyna wytrzymałościowaW zakładach produkcyjnych bardzo ważna jest jakość używanych w realizacji procesów produkcyjnych surowców. Zazwyczaj przeprowadza się badania jakości używanych surowców, szczególnie ich wytrzymałości. Do tego właśnie służy dwukolumnowa uniwersalna maszyna wytrzymałościowa. Jak łatwo wywnioskować po nazwie tej maszyny, można przy jej pomocy badać wytrzymałość danego surowca czy materiału na wiele różnych czynników. Zazwyczaj przy pomocy takiej maszyny wytrzymałościowej badana się wytrzymałość na pękanie, górną i dolną granice plastyczności, sprężystość, wytrzymałość na zginanie, czy też odporność na ściskanie. Aby jednak taka maszyna była faktycznie przydatna dla danego zakładu predykcyjnego, musi posiadać kilka bardzo pożądanych funkcji. Niezmiernie ważne jest na przykład, aby taka maszyna wytrzymałościowa mogła archiwizować dane pomiarów, oraz by była wyposażona w zaawansowany system sterowania. Dodatkowo maszyna taka powinna być wyposażona w bardzo przydatną funkcje automatycznego zatrzymania pomiaru po uszkodzeniu próbki. Przyda się również funkcja zabezpieczenia przeciążeniowego. Wyposażoną w takie funkcję maszynę wytrzymałościową można wykorzystać do badania rozmaitych surowców i materiałów, których najczęściej używa się w produkcji. Można ją więc stosować do badania materiałów tekstylnych, gumy, ceramiki, przewodów, plastikowych okien, folii drewna , metalu i wielu innych zastosowań – taka maszyna wytrzymałościowa jest bowiem bardzo uniwersalna. Z tego też względu z dwukolumnowych maszyn wytrzymałościowych korzysta się bardzo często w różnego typu produkcji, miedzy innymi lotniczej, kosmicznej, motoryzacyjnej, czy też podczas produkcji kabli.

Wszystkie surowce, które są używane w produkcji, powinny być odpowiednio odporne i wytrzymałe. Złej jakości materiał może wpłynąć bardzo negatywnie na jakość wyprodukowanego produktu. Z tego też względu, przed użyciem danego surowca, jest on zazwyczaj dokładnie badany pod kątem wytrzymałości.