Istotna rola folii dachowych w konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu wykonanego z ceramiki nie może się obejść bez odpowiedniej izolacji paroprzepuszczalnej, o czym niekiedy zapominają projektanci. Skuteczne odprowadzanie wody to nie wszystko. Liczy się także dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji dachu w postaci folii paroprzepuszczalnej. O tym jak ona jest ważna opowiem za chwilę.

Wytrzymałe folie dachowe MDM receptą na szczelny dach

folia dachowa mdmKonstrukcja dachu z ceramiki lub blachodachówki ma to do siebie, że jej zadaniem jest bardzo szybkie odprowadzanie wody z powierzchni dachu. Konstrukcja wierzchnia nie jest jednak w stu procentach szczelna, gdyż nie przewiduje zaleganie na jej powierzchni wód opadowych przez dłuższy czas, co może się jednak zdarzyć w przypadku niewłaściwie dobranie spadków. W takim przypadku niewielka część wody może dostać się na konstrukcję dachu powodując przeciek. Elementem chroniącym konstrukcje przed taką sytuacją jest folia dachowa mdm, która szczelnie chroni przed wodą. Po takiej folii woda po prostu spływa z dachu i zlatuje z niego do orynnowania. Trzeba w tym miejscu także dodać, że jest to także element paroprzepuszczalny, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza pochodzącego od budynku. W przeciwnym wypadku we wnętrzu domu mogłaby znaleźć się wilgoć, która powodowałaby powstawanie ognisk grzybów i bakterii. Przed taką sytuacją należy się odpowiednio ochronić stosując właśnie elementy paroprzepuszczalne.

Profesjonalni dekarze znają dobrze tego typu sytuację i dlatego, nawet gdy folii nie ma w projekcie zalecają jej zastosowanie. To tak naprawdę niewielki koszt w porównaniu z kosztem całego domu, natomiast może dużo zdziałać. Położona folia chroni także budynek przed opadami w okresie powstawania konstrukcji dachu, gdy nie ma jeszcze ułożonej pierwszej warstwy.