Filtr DPF i jego czyszczenie

Filtry cząstek stałych to we współczesnym świecie stały element obecny w samochodach, które napędzane są jednostkami wysokosprężnymi. Jak powszechnie wiadomo, silniki Diesla w trakcie swojej pracy wytwarzają sporo sadzy. Jest to oczywiście zjawisko niekorzystne i kluczową rolę w jego zredukowaniu spełnia filtr DPF, czyli filtr cząstek stałych. 

Proces czyszczenia filtra DPF

Czyszczenie DPF Nowy SączSpecjaliści wiedzą, że w określonych warunkach filtr DPF czyści się samoczynnie. Czasem niezbędne jest jednak wyczyszczenie filtra w stacji diagnostycznej pod okiem fachowców, którzy mają niezbędną wiedzę do przeprowadzania tego procesu. Konieczne jest to przede wszystkim wtedy, kiedy ilość sadzy w naszym filtrze przekroczy normy. Jak przeprowadza się proces czyszczenia filtra DPF?  Wykonuje się wtedy tzw. dopalanie sadzy w trybie wymuszonym. Doprowadza się do sytuacji, w której samochód nie porusza się, ale jednocześnie silnik pracuje. Silnik musi wówczas osiągnąć prędkość około 3000 obrotów na minutę. W ciągu około 30 minut proces jest zakończony, a filtr wyczyszczony. W niektórych przypadkach, kiedy ilość sadzy przekroczy poziom graniczny, czyszczenie będzie odbywać się z wykorzystaniem środków chemicznych. Te środki mają za zadanie rozpuścić zgromadzoną w filtrze sadzę. Zawsze lepiej jednak unikać takiego rozwiązania. Czyszczenie DPF Nowy Sącz i okolice, w tym miejscu warto szukać specjalistów.

Spotykając się z sytuacją, kiedy kontrolka w naszym samochodzie wskazuje na konieczność wyczyszczenia filtra DPF, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Niektórzy kierowcy próbują samodzielnie czyścić filtr, ale jeśli nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, to mogą, zamiast tego doprowadzić do niepotrzebnych uszkodzeń. Na rynku działa wielu specjalistów, którym warto zaufać.