Elementy wyposażenia terrarium

Opieka nad egzotycznym zwierzęciem, to odpowiedzialne i wymagające poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi hobby. Zwierzę, to nie zabawka i decydując się na przygarnięcie płaza, gada lub pajęczaka powinniśmy zadbać o zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia. Przed zakupem musimy zorientować się, jak wygląda środowisko naturalne wybranego zwierzęcia.

Jak odpowiednio wyposażyć terrarium?

lampa do terrariumNajpierw skupmy się na dobraniu wielkości terrarium. Należy odpowiedzieć na pytanie jakiej wielkości i ile zwierząt chcemy zadomowić. Każde stworzenie potrzebuje przestrzeni do życia i rekreacji, nawet jeżeli mało się porusza. Zadbajmy o to, nasz nowy pupil czuł się swobodnie w swoim nowym domu. W zależności od wybranego gatunku należy umieścić w terrarium rośliny, kamienie, piasek lub elementy drewniane, aby jak najbardziej przybliżyć je do naturalnego ekosystemu. Różnorodność pozwala zwierzęciu na ciągłe odkrywanie, znalezienie sobie ulubionego miejsca na legowisko, ale też kryjówki. Jako że większość z tych zwierząt nie występuje w naszej strefie klimatycznej, to najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, wilgotności i oświetlenia powierzchni. Lampa do terrarium nie może być wyposażona w zwykłą żarówkę, tylko w żarówki imitujące światło dzienne i nocne o odpowiedniej mocy cieplnej. Co więcej w dobrze wyposażonym terrarium powinno również znajdować się oświetlenie punktowe i świetlówki. Rodzaje żarówek dobieramy do gatunku zwierzęcia w zależności od warunków naturalnych, w których żyje na wolności. Należy również zakupić higrometr do pomiaru wilgotności oraz termometr i przyrządzenie do regulacji temperatury, np. termoregulator.

Potrzeba wielu produktów, aby odpowiednio wyposażyć terrarium, ale są one niezbędne dla zapewnienia najlepszych warunków dla naszego pupila. Podczas wyborów nie kierujmy się tym, co będzie ładnie wyglądało w mieszkaniu. Zwracajmy uwagę na naturalność i bezpieczeństwo. Kupując zwierzę bierzemy za nie odpowiedzialność i aby nie chorowało, musi mieć dobre warunki do życia i rozwoju.