Dźwigownica do zastosowań wewnętrznych

 

Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwach ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowej działalności. Firmy mają do dyspozycji ogromną ilość nowoczesnych urządzeń do przenoszenia różnorodnych ładunków. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują suwnice występujące pod wieloma postaciami. Jednym z najważniejszych rodzajów są dźwigownice pomostowe mające zastosowanie przede wszystkim wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych.

Rodzaje urządzeń suwnicowych

nowoczesne suwnice pomostoweOgromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania przedsiębiorstw różnych branż mają nowoczesne suwnice pomostowe. Stosuje się je przede wszystkim do przenoszenia ładunków wewnątrz hal produkcyjnych i magazynowych choć można spotkać je również na zewnętrznych przestrzeniach firm. Urządzenia te osiągają bardzo różne rozmiary oraz udźwig. Za każdym razem przed przystąpieniem do prac projektowych nad suwnicą pomostową wykonuje się wizję lokalną w danym miejscu by określić parametry urządzenia oraz sposób jego montażu. Suwnica pomostowa może osiągać rozpiętość nawet do ponad 30 metrów i udźwig do kilkuset ton. Budowa dźwigownic pomostowych opiera się na kilku podstawowych elementach. Najważniejszym z nich jest most suwnicy wykonany z jednego lub większej liczby dźwigarów w zależności od żądanych parametrów udźwigu. Most suwnicy spoczywa na ruchomych czołownicach poruszających się po torowisku umieszczonym na określonej wysokości. Czołownice zaopatrzone są we własny napęd elektryczny i dysponują regulacją prędkości ruchu. Bardzo ważnym elementem budowy suwnicy jest cięgnik poruszający się po moście. Umożliwia ona bardzo dokładne manipulowanie ładunkiem w kierunku poprzecznym do ruchu suwnicy oraz odpowiada za unoszenie ładunków. Cięgniki zaopatrzone są w zawiesia dostosowane do różnorodnych ładunków. Producenci oferują bardzo bogatą gamę zawiesi zapewniających bardzo bezpieczne przenoszenie ładunków. W ofercie producentów są suwnice pomostowe specjalne dostosowane do pracy w najcięższych warunkach.

Nowoczesne suwnice pomostowe są sterowane drogą radiową, a zamontowanie systemów antykolizyjnych umożliwia pracę kilku urządzeń na jednym torowisku. Innym ważnym rodzajem suwnic są urządzenia bramowe pracujące głownie w przestrzeniach zewnętrznych przedsiębiorstw. Ich cechą charakterystyczną jest budowa przypominająca bramę poruszającą się po torowisku umieszczonym na poziomie zero.