Działalność biur rachunkowych

Dla wielu przedsiębiorców prowadzenie swojej księgowości jest zbyt trudnym zadaniem, bo wymaga ono posiadanie sporego doświadczenia i wiedzy. Księgowość musi być prowadzona zgodnie z przepisami o rachunkowości, gdyż w przeciwnym wypadku narażamy się na częste i dokładne kontrole z Urzędu Skarbowego.

Jak pracują najlepsze biura rachunkowe?

najlepsze biuro rachunkowe z BydgoszczyKsięgowość jest branżą, w której nie każdy może pracować, ponieważ trzeba posiadać odpowiednie przygotowanie do zawodu. Najczęściej wiąże się to z koniecznością skończenia studiów wyższych na kierunku rachunkowość i podatki i odbycia obowiązkowej praktyki. W biurach rachunkowych najwięcej osób zdobywa pierwsze doświadczenie w pracy, ponieważ w nich stale potrzeba dodatkowych rąk do pracy, więc zatrudniani są praktykanci i stażyści. Najlepsze biuro rachunkowe z Bydgoszczy może się poszczycić ponad dwustoma klientami, których obsługuje kilku księgowych. W biurach prowadzone są rozliczenia dla jednoosobowych działalności gospodarczych i dla spółek, w związku z czym księgowi mają ręce pełne roboty. Przeciętnie jeden specjalista od rachunkowości jest w stanie prowadzić od kilkunastu do kilkudziesięciu firm, w zależności od ich formy prawnej i wielkości. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzone są podatkowe książki przychodów i rozchodów, natomiast dla spółek pełne księgi rachunkowe. Za usługi świadczone przez biura rachunkowe, klienci płacą stały, miesięczny abonament, którego wysokość zależy od formy prawnej firmy, jej wielkości, ilości generowanych dokumentów księgowych i ewentualnej liczby zatrudnionych pracowników. Niektóre biura rachunkowe w Bydgoszczy prowadzą kompleksowe usługi księgowe, w których dodatkowo zawierają się kadry, płace i doradztwo podatkowe z zakresu optymalizacji. Statystyki pokazują, że średnio co szósty przedsiębiorca korzysta z usług rachunkowych.

Istotnym argumentem przemawiającym na korzyść biura rachunkowego, jest cena usługi. Zatrudnienie samodzielnego księgowego w firmie wiąże się ze sporymi kosztami związanymi ze stworzeniem miejsca pracy, jego wyposażeniem i zapewnieniem pracownikowi adekwatnego do jego umiejętności wynagrodzenia. Średnio są to miesięczne koszty rzędu kilku tysięcy złotych, natomiast współpraca z biurem rachunkowym kosztuje miesięcznie nawet o połowę mniej.