Dom drewniany czy murowany?

Podczas budowy domu, jedną z rzeczy, które musimy pomyśleć, jest dobór odpowiednich materiałów i akcesoriów budowlanych. Wpływają one bezpośrednio na solidność nowo wybudowanego budynku i szybkość samej budowy.

Materiały budowlane do budowy domu

kotwy stalowePrzed budową domu i wykonaniem jego projektu, musimy zdecydować się,z jakich materiałów chcemy go wybudować. Dom murowany, jest w obecnych czasach bardziej powszechny, jego budowa trwa krócej, ale dłużej musimy odczekać na możliwość wprowadzenia się do niego. Budynek z niego wykonany jest bardziej odporny na niszczące czynniki zewnętrzne, ale z drugiej strony musimy poświecić dużą uwagę do zapewniania odpowiedniej wentylacji budynku, w przeciwnym wypadku może się to skończyć rozwojem pleśni. Do budowy domu z pustaków konieczne jest zakupienie ogromnej ilości mniejszych materiałów i akcesoriów budowlanych, takich jak kotwy stalowe. Może to przełożyć się bezpośrednio na koszty budowy takiego budynku. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie jego ocieplenie. Alternatywą dla domów murowanych są budynki wykonane z drewna, najczęściej w formie połączonych ze sobą bali. Dom z tego materiału zapewnia odpowiednią mikro-wentylację wewnątrz budynku, zwłaszcza przy drewnianych oknach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni. Z drugiej jednak strony zdecydowanie większym niebezpieczeństwem dla niego jest uderzenie pioruna lub pożar, konieczne jest więc zastosowanie wełny skalnej do jego zabezpieczenia. Budowa tego domu tra dłużej, ale jest on gotowy do zamieszkania od razu po zakończeniu prac.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób i rodzin, którzy cenią sobie ekologiczny tryb życia, oraz chcą uniknąć ewentualnych problemów z pleśnią czy grzybem w wyniku nieodpowiedniej wentylacji budynku. Dom murowany będzie zaś lepszym wyjściem dla osób, które większe znaczenie przywiązują do solidności i poczucia bezpieczeństwa.