Dobre podłogi w obiektach sportowych

Przez całe lata pojęcie podłogi sportowej było w Polsce pojęciem raczej abstrakcyjnym i sprowadzało się do określenia parkietu na sali gimnastycznej. Nie wiele miał on wspólnego z bezpieczeństwem, wygodą czy jakimikolwiek obecnie obowiązującymi normami. Dzisiaj profesjonalne podłogi sportowe są standardem w nowo powstających obiektach sportowych choć mało kto zdaje sobie sprawę jak ogromny wpływ mają one na komfort użytkowników.

Znaczenie dobrych podłóg halach sportowych

dobra podłoga sportowa

Obiekty sportowe służą zarówno amatorom gier zespołowych jak i zawodowym sportowcom. Bez względu na to jednak komu służą, muszą być bezpieczne. Nawierzchnie boisk czy hal sportowych są jednym z wielu elementów, które muszą spełniać określone standardy. Podłogi w salach gimnastycznych i halach sportowych są użytkowane w szczególny sposób dlatego tez muszą charakteryzować się szczególnymi właściwościami. Przede wszystkim musi być sprężysta i odpowiednio miękka jednak w taki sposób żeby zapewnić odpowiednie oparcie dla sportowców oraz odbijającej się od niej piłki. Odpowiednia sprężystość takiej podłogi pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzeń stawów i mięśni sportowców. Równocześnie musi zachowywać duży stopień odporności na uszkodzenia i zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest również odbicie światła czy poślizg. Dobra podłoga sportowa nie może oślepiać odbijającym się od niej światłem czy grozić niekontrolowanymi i niebezpiecznymi dla zdrowia poślizgami sportowców. Ważnym aspektem takiej podłogi jest łatwość utrzymania jej w czystości oraz pielęgnacji i konserwacji. Każde uszkodzenie podłogi sportowej może stanowić potencjalnie zagrożenie poważnymi urazami kończyn czy groźnymi stłuczeniami. Na podłodze sportowej nie ma miejsca na nierówności, wypaczenia czy rozwarstwienia. Jej przeznaczenie wyklucza złą jakość czy przypadkowy dobór materiałów.

Producenci podłóg sportowych proponują rozwiązania zróżnicowane cenowo i jakościowo jednak wszystkie one powinny odpowiadać obowiązującej normie europejskiej EN 14904. Niższa cena takiej podłogi z definicji oznacza gorszą jakość czy trwałość materiałów, która przekłada się na trwałość samej podłogi a tym samym ryzyko dodatkowych kosztów związanych z jej naprawami, wymianą czy kosztem wynajmu innego obiektu w celu utrzymania kalendarza imprez sportowych lub treningów.