Dobre akumulatory do jachtów

 

Funkcja akumulatora w łodziach zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie do uruchomienia silnika. W wielu przypadkach ustanowione są strefy ciszy, po których mogą poruszać się wyłącznie jednostki z napędem elektrycznym. Dodatkowo akumulator  będący źródłem energii silnika powinien być jak najbardziej odporny na głębokie rozładowanie oraz powinien mieć odpowiednio dużą pojemność. W jaki sposób wybrać najbardziej optymalny rodzaj akumulatora do łodzi? Na co warto zwracać uwagę w czasie doboru akumulatora?

Korzystamy z akumulatorów z gwarancją

akumulatory do jachtów z gwarancjąZe względu na pojemność oraz sposób rozładowywania się, zwykłe i typowe samochodowe baterie nie sprawdzą w przypadku łodzi. W  tym wypadku nie sprawdzają się modele kwasowe, ponieważ nie znoszą pełnego rozładowania, a także nie są zbyt bezpieczne, ponieważ wydzielają opary ołowiu w czasie ładowania i rozładowania pod obciążeniami. Lepiej wybrać akumulatory do jachtów z gwarancją. Dobrze sprawdzą się akumulatory żelowe, które są najbardziej popularne w przypadku zastosowania w łodziach. Ich główną zaletą jest znaczna pojemność w porównaniu do kwasowych modeli  o podobnych rozmiarach. Dodatkowo dość dobrze znoszą głębokie rozładowanie, a także są przystosowane do wielokrotnego rozładowywania. W przypadku najlepszych modeli będzie to aż 700 cykli. Dodatkowo są szczelne, co ułatwia ich montaż w czasie dużego przechyłu, a także może zapobiegać uwalnianiu się szkodliwie działających gazów w czasie ładowania. Ta ostatnia cecha sprawia, że są zarówno bezpieczne, jak i bezobsługowe. Kolejnym rodzajem są akumulatory AGM, które zostały wykonane z zastosowaniem specjalnego włókna szklanego. Materiał ten ma odpowiednią chłonność oraz skupia wokół siebie elektrolit, co umożliwia wydajny transfer energii. Powoduje to, że akumulatory szybciej oraz wydajniej się ładują oraz są odporne na zmianę pozycji czy wstrząsy.

Kolejnym rodzajem akumulatorów są modele litowo-jonowe. Są one stosunkowo lekkie oraz doskonale radzą sobie w przypadku wielokrotnego rozładowywania oraz ładowania. Wybierając optymalny model akumulatora, warto wziąć pod uwagę częstotliwość używania, wielkość akwenów po jakich się pływa, wagę łodzi oraz jej przeciętne obciążenie. Dodatkowo istotne będzie wyposażenie jednostki, ponieważ w większości przypadków silnik nie jest jedynym odbiornikiem energii. Warto więc porównać różne rodzaje w celu dobrania optymalnego modelu.