Do czego wykorzystywane są płyty silikonowe?

 

Płyta silikonowa jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z silikonu. Jej arkusze posiadają różne rozmiary, a ich wykorzystywanie uzależnione jest jedynie od kreatywności osoby z niej korzystającej. Najczęściej jednak znajduje zastosowanie przy produkcji uszczelek, ale czy tylko do tego jest używana?

Kilka słów o płytach silikonowych

płyta silikonowa w rolceNajczęściej występują w postaci arkuszy rozmaitych rozmiarów zawiniętych w rolkę. Skutecznie zapewniają uszczelnienie dla różnych połączeń, a co za tym idzie, wspomagają wiele gałęzi przemysłu. Materiał ten okazuje się być niezwykle silnym pomocnikiem, ponieważ efektywnie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, dodatkowo jest odporny na ścieranie i nie chodzi jedynie o ścieranie kurzu. Istnieje możliwość wykorzystania go do pracy w niskich i wysokich temperaturach bez obaw, że nie zjawi się w pracy, biorąc zwolnienie lekarskie z powodu gorączki. Płyta silikonowa w rolce jest krzepka na różnego rodzaju związki chemiczne, a także oleje i smary. Niestraszny jej nawet piorun podczas burzliwej pogody lub atmosfery, ponieważ jest niepodatna na przebicia elektryczne. Poza tym tłumi drgania o różnych częstotliwościach i nie jest szkodliwa w kontakcie z jedzeniem – z drobnym zastrzeżeniem, że nie należy jej konsumować. Dzięki swojemu zróżnicowaniu wykorzystywane są w różnych branżach i gałęziach przemysłu – przemyśle spożywczym, farmaceutycznym,  motoryzacyjnym, kolejowym, elektronicznym oraz grzewczym. Można powiedzieć, że ten mały siłacz w rolce swoje zastosowanie znajdzie w zasadzie wszędzie i nie będzie to nadinterpretacja! Warto dodać, iż silikony wykorzystywane do produkcji tychże płyt dzielimy na lite, a także spienione. Do wyboru są różne grubości, a także kolory, dzięki czemu sprostają zadaniu zadowolenia nawet najbardziej drobiazgowych estetów. Jeśli tylko się chce – można je przycinać ze względu na ich elastyczność. Dzięki tej cesze, dla najbardziej kreatywnych osób może okazać się fantastycznym materiałem na stworzenie niezwykłego dzieła sztuki!

Silikonowe płyty biorą pośredni lub często też bezpośredni udział w tworzeniu gumowych elementów. Gumowe uszczelki, sznury, węże i cały przemysł budowlany oraz nie tylko, zaopatruje się w ten materiał. Mały silikonowy siłacz dzięki swoim zaletom jest wyjątkowo praktycznym surowcem.