Do czego służy wąż odciągowy?

W przemyśle niezbędne są solidne węże odciągowe przede wszystkim do trocin. Ważne, aby były również zdolne transportować materiały sypkie, pyły, opary, rozmaite substancje chemiczne oraz wszelakie gazy. W tym przypadku warto posiadać odpowiedni od tego wąż, który doskonale spełni swoje zastosowanie. 

Zastosowanie węża odciągowego

węże odciągoweDokładna charakterystyka konkretnych produktów jest istotna do tego, aby móc dobrać idealny produkt, który doskonale sprawdzi się w danym przypadku. Węże odciągowe są przede wszystkim bardzo lekkie, elastyczne. Stosowane są głównie do odprowadzenia gazów i oparów różnorodnych substancji, pyłów, trocin, wiórów, zrębków drewna, materiałów sypkich i granulatów, również tych silnie ścierających. Występują w bardzo szerokim zakresie rozmiarowym, w tym o bardzo dużych średnicach, nawet powyżej 300 mm, dzięki czemu wybór odpowiedniego produktu stanie się łatwiejszy. Węże te wykorzystywane są powszechnie jako węże ssawne, głównie przy podciśnieniu, ale również stosowane są jako węże tłoczne czyli dla nadciśnienia – do nadmuchu powietrza czy gazów. Ważne, że zbudowane są z tworzywa termoplastycznego lub powleczonej tworzywem tkaniny, do czego zalicza się głównie poliester. Wytrzymałość na podciśnienie zapewniona jest przez spiralę z drutu stalowego, blachy stalowej lub konkretnego tworzywa. Wytrzymałość ta zależy od grubości spirali, a odporność na ścieranie od grubości i odpowiedniego typu materiału ścianki węża. 

Ten rodzaj węży można podzielić na kilka grup, do czego zaliczają się węże odporne na ścieranie, wysoką temperaturę, chemiczne i węże specjalne. Warto wiedzieć, że są one łączone z instalacją rurową za pomocą opasek oraz obejm, wykorzystując do tego właściwe łączniki i redukcje, które są niezbędne.