Dlaczego warto badać grunt przed budową?

Planując budowę domu, jeszcze przed zakupem jego projektu, a najlepiej przed zakupem samej działki, warto przyjrzeć się bliżej samemu gruntowi. Podczas budowy wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli i nie na wszystko mamy wpływ. Jest jednak kilka kwestii, o które warto zadbać już na samym początku i nie warto w tym przypadku skąpić pieniędzy, ponieważ oszczędności mogą okazać się pozorne.

Ile kosztuje badanie gruntu?

badanie gruntuWarunki gruntowo-wodne panujące na działce to bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza kwestia, dotycząca wyboru najlepszego miejsca na budowę domu, oraz powodzenia całej inwestycji. Dlatego tak ważne jest badanie gruntu zakupionej działki, a w zasadzie badanie to warto wykonać jeszcze przed jej zakupem. W niektórych przypadkach, jeśli mamy jasne przesłanki co do wątpliwej jakości gruntu, takie badanie może nas ustrzec od popełnienia dużego błędu i kupienia działki o bardzo niekorzystnych warunkach, przez co koszty budowy znacznie wzrosną. Jeśli natomiast posiadamy już działkę, badanie gruntu pozwoli nam podjąć decyzje dotyczące najlepszego miejsca na postawienie domu, a także będą miały realny wpływ na wybór jego projektu. Mowa tu przede wszystkim o wyborze między domem podpiwniczonym, a tym bez piwnic. Jak wygląda samo badanie? Na działce dokonywane są odwierty, pobierane są próbki gleby, oraz badany poziom wód gruntowych. Po analizie próbek mamy jasny obraz poszczególnych warstw naszego gruntu oraz ich rodzaj (przede wszystkim przepuszczalność). Na tej podstawie możemy zdecydować w jakim miejscu działki budowa będzie najkorzystniejsza i stosunkowo najmniej kosztowna. Oczywiście nawet na trudnym gruncie można postawić dom w pełni podpiwniczony, jednak koszty odpowiedniego zabezpieczenia przed woda fundamentów będą duże, sama inwestycja nieopłacalna, a groźba okresowego zalania piwnic spędzi nam sen z powiek. Co do ceny wykonywanych badań gruntu, wahają się od 100 do 150 zł za metr odwiertu, przy czym należy wspomnieć, że planując budowę piwnicy, odwiert musi mieć około 6 metrów głębokości. W przypadku domu bez podpiwniczenia wystarczą 3 metry.

Ilość wykonanych odwiertów zależy tylko i wyłącznie od nas samych, jednak dla pewności zaleca się ich zrobić minimum 3, a najlepiej więcej. Weźmy także pod uwagę fakt, że poziom wód gruntowych nie jest stały i zmienia się w zależności od pory roku (wiosną jest najwyższy, latem najniższy). Dlatego warto dokonać pomiarów w dwóch różniących się od siebie okresach.