Czy warto zakupić zbiornik na deszczówkę?

W związku ze zmianami klimatycznymi zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat ekologii. Produkujemy energię, wykorzystując naturalne źródła takie jak słońce, czy wiatr, ograniczamy zużycie plastiku, korzystamy z komunikacji miejskiej. Coraz więcej osób posiadających ogród decyduje się na zakup specjalnych zbiorników pobierających wodę deszczową, by móc ją wykorzystać.

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

pojemniki na deszczówkęWodę zebraną z opadów atmosferycznych można wykorzystać na różne sposoby. Głównym jej zastosowaniem jest podlewanie roślin ogrodowych, jednak doskonale nadaje się także do mycia samochodu, czy nawet spłukiwania toalety. Zebrana woda deszczowa jest bezpieczniejsza dla roślin niż kranówka, dzięki czemu rosną one zdrowsze, silniejsze i dają lepsze plony. Poza tym, wykorzystując wodę deszczową, można sporo zaoszczędzić w skali roku. Na rynku do wyboru są pojemniki na deszczówkę podziemne lub naziemne. Te podziemne posiadają większą pojemność i często stosowane są w mniejszych ogrodach. Można je ze sobą łączyć, zwiększając tym samym ich pojemność i ilość zbieranej wody. Nadziemne pojemniki, poza funkcjonalnością mogą dodatkowo pełnić funkcje ozdobne. Wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych jak np. polietylen. Metalowe pojemniki są niewskazane, ze względu na dużą korozyjność, a drewniane niedużą trwałość. Wybór odpowiedniego rozmiaru zbiornika powinien zależeć od wielkości ogrodu, ilości i rodzaju upraw. Posiadanie zbiornika nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Zbiorniki same uzupełniają się podczas intensywniejszych opadów, zatem nie trzeba poświęcać czasu na ich poprawne działanie. Ukryte pod ziemią są niewidoczne i nie zajmują cennego miejsca, podczas gdy ozdobne wersje są nie tylko praktyczne, ale i cieszą oko.