Kłamiemy żeby ukryć niewygodne dla nas fakty, wykreować lepszy dla nas wizerunek czy uchronić się przed skutkami oszustwa. Nie ma osoby, która by nie kłamała, bo często robimy to automatycznie. Jednak są sytuacje, kiedy od kłamstwa lub prawdomówności zależy czyjaś przyszłość lub nawet życie i wtedy konieczne jest skuteczne dociekanie faktycznego przebiegu wydarzeń.
Jak wygląda badanie przy użyciu wariografu?
W życiu codziennym prawdomówność drugiej osoby oceniamy na podstawie jej zachowania, które w lepszym lub gorszym stopniu znamy. Są pewne symptomy, które zdradzają, że dana osoba kłamie i można ją na ich podstawie zdemaskować. Choć nie zawsze jest to proste, bo trzeba wziąć pod uwagę także wiele pobocznych zachowań i współtowarzyszących, ale jest to możliwe dla wprawnego obserwatora ludzkich zachowań. Jednak w sądzie, nikt nie będzie się zdawał na niczym nie potwierdzoną opinię, dlatego wykonywane jest badanie wariografem – skuteczność sprawdzenia wynosi niemalże sto procent. Taki wynik jest możliwy, jeżeli badanie zostanie przeprowadzone we właściwy sposób. Wariograf jest skutecznym wykrywaczem kłamstw, z którego przeważnie korzystają instytucje państwowe, ale może również każdy z nas. Wystarczy wpłacić od tysiąca do tysiąca pięciuset złotych za badanie w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałów Instytutu Badań Wariograficznych. Jest to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod na wykrywanie kłamstwa. Przeważnie badanie jest stosowane w celu ustalenie prawdy i powiązanego z nią śladu pamięciowego w obrębie konkretnego zdarzenia mającego miejsce w przeszłości. W jego następstwie, zleceniodawca badania może uzyskać informacje na temat udziału badanej osoby w konkretnym zdarzeniu lub jego brak. Badanie wariografem może być wykorzystywane do ustalenia sprawcy kradzieży lub przestępstwa lub wykrycia zdrady małżeńskiej.
Każdego roku, takiemu badaniu są poddawane setki osób. Większość z polecenia sądu, ponieważ to przez instytucje państwowe wykrywacz kłamstw jest najczęściej wykorzystywany. Jego skuteczność pozwala na zawierzenie wynikom badania, które dodatkowo są analizowane przez fachowców. Pytania zadawane badanym osobom, są skonstruowane w taki sposób, aby wywołały określone emocje, świadczące o prawdzie lub fałszu.