Czy roletę zewnętrzną można naprawić samodzielnie?

Aby roleta zewnętrzna odpowiednio pełniła wszystkie swoje funkcje, konieczny jest jej właściwy montaż oraz prawidłowe działanie. Niektóre elementy konstrukcji są jednak szczególnie narażone na uszkodzenia, zwłaszcza w wyniku nadmiernej eksploatacji. Po wystąpieniu usterki stajemy przed dylematem – czy podjąć się naprawy samodzielnie czy skorzystać z pomocy fachowca?

Kiedy skorzystać z serwisu rolet zewnętrznych?

serwis rolet zewnętrznychPowodów uszkodzenia rolety zewnętrznej może być kilka. Odpowiedzialni mogą być za to zarówno użytkownicy, który w nieprawidłowy sposób korzystali z konstrukcji, jak i ekipa montażowa, która popełniła błąd podczas instalacji elementu. Nie zapominajmy również o szkodliwym działaniu czasu oraz czynników atmosferycznych, na które narażony jest ten znajdujący się na zewnątrz element. Na przykład linka rolety jest elementem, który prędzej czy później z pewnością będzie wymagał naprawy. Wówczas stajemy przed dylematem, czy podjąć się tego zadania samodzielnie czy też zamówić serwis rolet zewnętrznych. Oczywiście na własne ryzyko zawsze możemy podjąć próbę własnoręcznie odbudować konstrukcję, jednak będzie to utrudnione zwłaszcza w przypadku rolet zewnętrznych, wyposażonych w sterowanie elektryczne. Taki system jest o wiele bardziej skomplikowany, dlatego to zadanie lepiej pozostawić fachowcom. Z kolei rolety sterowane ręcznie mają znacznie prostszą budowę, więc przy odrobinie wiedzy i chęci, próba może zakończyć się powodzeniem. Przebieg naprawy uzależniony jest od sposobu mocowania linki w skrzyni roletowej. Inaczej przebiega proces w przypadku nawijania na koło nawrotowe, a inaczej w przypadku występowania zwijacza. W każdym przypadku punktem kulminacyjnym jest przeciągnięcie linki przez otwór przelotowy, który jest znacznie ułatwiony, jeśli stara linka nie uciekła do skrzynki. Jeśli jednak nie mamy tyle szczęścia, musimy poszukać innego sposobu, który umożliwi nam skuteczną wymianę tego elementu.

Aby roleta zewnętrzna spełniała w pełni swoje zadanie, konieczny jest prawidłowy montaż oraz odpowiednie działanie wszystkich komponentów konstrukcji. Jeśli jednak zdarzy się, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu w wyniku wzmożonej eksploatacji lub nieprawidłowego użytkowania, wówczas konieczna jest naprawa, której możemy podjąć się na własną rękę lub skorzystać z pomocy fachowców.