Co to jest szafa sterownicza?

Zarówno wtedy, gdy rozporządzamy gospodarstwem domowym, jak i wtedy gdy zarządzamy większą przestrzenią budowlaną czy handlową, musimy zainwestować w specjalną szafę, służącą do kontroli dystrybucji prądu na naszym terenie. Właśnie takim celom przede wszystkim służy specjalna szafa sterownicza, która może także zostać wykonana pod zamówienie, dla indywidualnego klienta. 

Jakie funkcje spełnia szafa sterownicza?

projektowanie szafy sterowniczejSzafa sterownicza to urządzenie, które kontroluje zużycie prądu w niemalże każdym domostwie. Jest to metalowe szafa, w której środku znajdują się przewody i bezpieczniki prądu oraz aparatura kontrolna, umożliwiająca wgląd w zużycie prądu. Szafa musi posiadać specjalne zabezpieczenia, tak by uniemożliwić osobom postronnym dostęp do przewodów w środku, jak i musi mieć specjalne uziemienie, odprowadzające napięcie prądu. Na skrzynce, w większości przypadków, stosuje się specjalne oznaczenia, ostrzegające przed zagrożeniem przed porażaniem prądem, jak również są one w większości przypadków zamykane na klucz. Są one z najczęściej wykonane z metalu. Użycie takiego tworzywa sprawia, że szafa jest odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a jej konstrukcja jest stabilna i bezpieczna. Firmy, specjalizujące się w realizacji szaf sterowniczych, wykonują takie panele sterownicze często pod specjalne zamówienie indywidualnego klienta. Wstępne projektowanie szafy sterowniczej wynika z tego, że taki system kontroli musi być dopasowany do ilości urządzeń i natężenia prądu. Rozmiar takiej szafy jest dopasowywany w zależności od tego, ile podzespołów ma on kontrolować. Na terenach hal przemysłowych takie szafy sterują przepływem i poborem prądu, wykorzystywanym przez wszystkie maszyny. Dzięki kontrolkom i specjalnym urządzeniom mierniczym pokazują pomiary urządzeń elektromechanicznych, elektrycznych i pneumatycznych. W takim właśnie przypadku stosuje się duże szafy sterownicze, a ich montaż najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się szafami sterowniczymi. Zmierzy ona natężenie i pobór prądu. Osoba, zarządzająca działaniem całej produkcji, będzie w stanie sterować danymi parametrami technicznymi danych urządzeń.

Szafa sterownicza to absolutnie wymagane urządzenie, szczególnie na dużych halach produkcyjnych. Pozwala optymalizować, a przede wszystkim kontrolować ilość zużywanych areałów prądu. Warto zwrócić się do profesjonalnego producenta szaf produkcyjnych, który zrealizuje dla nas takie urządzenie, dbając o jakość, jak i o zapewnienie wszystkich prawidłowych funkcji.