Konieczność filtrowania powietrza, czy też płynów wynika z charakterystyki danej maszyny lub pomieszczenia, w którym będą użytkowane. Warto dodać tutaj, że jest to związane najczęściej z koniecznością utrzymania czystego powietrza, a także z zachowaniem sprawności maszyny przez dłuższy okres.
Rodzaje materiałów filtracyjnych
Tak naprawdę istnieje wiele przypadków związanych z koniecznością zastosowania filtra, przez co nie można tutaj mówić o czymś w rodzaju filtrów uniwersalnych. Nie wszystkie filtry nadają się do filtrowania oleju, tak samo jak nie wszystkie filtry nadają się do filtrowania powietrza. To wszystko jest związane z tym, że do konkretnych sytuacji należy zastosować dedykowane rozwiązania. Sam filtr działa na zasadzie takiej, że przez pewien określony przekrój przepływa ciecz lub powietrze. Ten przekrój jest zabezpieczony wyłożony materiałem, którego zadaniem jest zatrzymywanie określonych cząstek, a przepuszczanie innych. Typowe materiały filtracyjne zawierają mikroskopijne pory, przez które przepuszcza się to co chcemy uzyskać za filtrem, a zatrzymuje się niepożądane elementy. I tak na przykład w filtrach powietrza wielkość tych porów jest tak dobrana, aby bez problemu przedostawało się przez nie powietrze, jednak takie zanieczyszczenia jak cząsteczki kurzu i inne już nie dały rady. Niektóre materiały służące do filtrowania muszą być dodatkowo zabezpieczone także przed działaniem cieczy.
Każdy materiał, który będzie spełniał swoje zadanie z czasem zapełni się, co w przypadku filtrów oznacza, że dopuszczalna ilość wolnych porów zostanie zapchana. W takim przypadku możemy albo wyczyścić taki filtr, albo wymienić go na nowy. W niektórych przypadkach filtrów nie da się wyczyścić ze względu na ich konstrukcje.